7. 4. 2020

Po deseti letech žádostí začnou v Kudlovicích stavět ČOV

Po deseti letech neúspěšných žádostí o dotaci na vybudování čistírny odpadních vod (ČOV) a půldruhého kilometru kanalizačního řadu, se mohou obyvatelé Kudlovic těšit na zahájení nejnákladnější a nejrozsáhlejší stavby v obci. Píše o tom Slovácký deník.

Důvodem je příslib Státního fondu životního prostředí na dotaci stavby ČOV ve výši 75 procent nákladů. „Čistička, stejně jako vybudování nové kanalizace nebo obnovaté staré, jsou v naší obci nutností v zájmu lepšího životního prostředí. Už se těším na to, až se ta ekologická stavba dá do pohybu,“ svěřila se Marie Rajmicová. Radost neskrýval ani starosta Kudlovic Zdeněk Jabůrek. „Je to pro nás vynikající sdělení, protože o stavbě čističky se v obci hovoří nejméně deset let a několikrát jsme žádali ministerstvo zemědělství o státní podporu, ale neúspěšně,“ poznamenal starosta. Čistírna odpadních vod bude podle něj největší investiční akcí v historii obce, na jejíž vybudování se původní náklady točily kolem 45 milionů korun. „Po zpracování projektové dokumentace byla cena snížena na 37,2 milionu korun. Věřím, že ve výběrovém řízení na dodavatele stavby, do něhož se přihlásilo jedenáct firem a jeho druhé kolo proběhne 13. května, bude vysoutěžena cena ještě nižší,“ míní Zdeněk Jabůrek. Příznivé vztahy se sousedními Babicemi se navíc podepsaly na vzájemné dohodě obou sousedních obcí, že kudlovická ČOV bude stát na katastru Babic. „Než byl vypracován projekt na čističku, jednali jsme s vlastníky pozemků, přes které povede kanalizace,“ uvedl starosta Kudlovic Zdeněk Jabůrek. Zastupitelstvu se podle něj nakonec podařilo s majiteli pozemků podepsat smlouvy o smlouvách budoucích o zřízení věcného břemene. Obec podle starostova vyjádření garantuje majitelům, že jejich pozemky budou po položení kanalizace uvedeny do původního stavu.

Nevyskytnou-­li se nějaké problémy při výběrovém řízení na dodavatele stavby, mohli by se Kudlovičtí pustit do budování čistírny odpadních vod a kanalizace už letos v létě a pomyslnou tečku za ní udělat v srpnu příštího roku.

Zdroj: Slovácký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

6.5.2014 8.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3