21. 9. 2018

Po čtvrt století teče v olomoucké Domovině opět potok

Obyvatelé olomoucké ulice Domovina si mohou oddechnout. Primátor Martin Novotný splnil slib, který jim před časem dal a který se týkal obnovení toku v korytě ramene Mlýnského potoka.

Okolí už tak nebude obtěžovat zápach ze stojaté zahnívající vody, která se hromadila v zaslepeném říčním rameni. Jeho hladina se totiž řídila stavem vody jak v hlavním korytě řeky Moravy, tak právě i v Mlýnském potoce.

Aby voda v obnoveném korytě mohla začít znovu téct, bylo třeba opravit jez. Ten byl ve velmi špatném stavu. Je ve vlastnictví města a právě to se financovalo jeho opravu. Obnovení koryta potoka v léta zasypané části pak zaplatil soukromý investor. Tato prozatímní oprava jezu bude využita v příštím roce, kdy se počítá s tím, že hlavní koryto Mlýnského potoka by mělo dostat finální podobu. To by mělo brát ohled jak na vodní živočichy, tak plnit estetickou funkci a proto se počítá s vytvořením balvanitého skluzu. Při této úpravě se využije i část materiálu, kterým byla dočasně uzavřena trhlina ve starém jezu. Celkové náklady na jeho opravu si nyní vyžádaly 817 000 korun včetně DPH.

Konečný stav po obnovení vodního režimu na Domovině a vybudování zmíněného balvanitého skluzu přinese obyvatelům Olomouce úlevu i příjemnější prostředí. V korytě kolem Domoviny přitom voda neprotékala již téměř pětadvacet let. „Koryto bylo od říčního systému odděleno v roce 1989, kdy byla odstavena zdejší malá vodní elektrárna. V části koryta zůstávala stojatá voda, jejíž hladina závisela na stavu hladiny v hlavním toku Mlýnského potoka i řeky Moravy,“ přiblížil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.s tím, že tato stojatá voda byla v létě prohřívána a zahnívala, což vyvolávalo zápach, na nějž si pak stěžovali obyvatelé Domoviny. Po finálních úpravách bude tok vyhovovat také po stránce ekologické a veškeré tyto dopady budou podrobeny pečlivému monitoringu stavu života v řece za spolupráce s odborníky.

Naše voda – Magdalena Machová, foto: Blanka Martinovská

26.11.2013 16.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >