10. 7. 2020

Plzeňský kraj podpoří nové zdroje vody 49 miliony

Šéf krizového odboru plzeňského magistrátu Petr Liška nabádá vlastníky studní, aby se o ně starali. Připomíná to Plzeňský deník s tím, že kraj bude i letos dotačně podporovat zlepšení zásobování obyvatel pitnou vodou.

„Lokální zdroje jsou velmi důležité, važme si studní, které máme,“ uvedl Liška. I když městská voda například v Plzni nejspíš nedojde, není taktické spoléhat jen na ni. Už kvůli zalévání zahrady a všude tam, kde stačí užívat vodu užitkovou. Při ceně skoro 90 korun za kubík je to luxus. S drobnými opatřeními proti suchu a lepším hospodařením s dešťovou vodou doporučují odborníci začít každému.

Obce navíc mají podle Radky Trylčové, radní pro životní prostředí a zemědělství Plzeňského kraje, šance na různé dotace týkající se vodohospodářské infrastruktury. „Jde o dotace na zlepšení zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Žádat mohou obce, případně provozovatelé, kteří o této možnosti vědí a hojně ji využívají,“ uvedla Trylčová. „Každoročně poptávka převyšuje finanční možnosti dotačního programu. Letos počítáme s poskytnutím dotací ve výši 49 milionů korun,“ vyčíslila krajská radní. Jde o peníze na budování vodárenské infrastruktury, kdy jde zejména o vybudování nových zdrojů vody, stavbu úpraven a podobně. Cílem je zvýšení počtu obyvatel napojených na veřejný vodovod.

Krajské město Plzeň má jediný zdroj pitné vody a to z Úhlavy. „Další zdroj je pro nás důležitý v rámci krizového řízení města,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Liška považuje další pitný zdroj za vysoce potřebný. I když se žádná katastrofa zatím nestala, upozornil například na nehodu na dálnici na Valíku, kdy v blízkosti Úhlavy začal hořet kamion a následně v něm nekontrolovatelně explodovaly naložené tlakové lahve. „Tehdy jsme mohli mít neúmyslně kontaminovaný zdroj vody,“ dodal Liška.

Pokud by k podobné katastrofě došlo, dá se s nadsázkou říci, že v Plzni by se přestalo vařit pivo a voda by šla v krizové situaci namísto do pivovaru do vodovodu. Úhlavu by dočasně nahradil zdroj vody z pivovarských studní a také z Plzeňské teplárenské.

Zdroj: Plzeňský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

11.4.2017 8.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2