9.2.2017 7.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Plzeň udělá z nádrže České údolí náhradní zdroj pitné vody
Město Plzeň hledá náhradní zdroj pitné vody. Informoval o tom ve svém vysílání Český rozhlas s tím, že Plzeň má v současnosti jen jediný zdroj – řeku Úhlavu. Kdyby došlo ke kontaminaci řeky nebo k nějaké katastrofě, nastal by vážný problém.
Plzeň sice několik menších záložních zdrojů má, ale na celé město by kapacitně nestačily. Náhradním zdrojem se proto stane nádrž České údolí, tedy řeka Radbuza a zhruba dva a půl kilometru dlouhé potrubí. Začne zhruba 200 metrů pod hrází Českého údolí a skončí ve Vodárně Plzeň. Kdyby došlo ke znečištění Úhlavy, poteče skrz ni 700 litrů vody za vteřinu.„Může dojít k ekologické havárii. Je to tok, což znamená, že bude potřeba přepnout na jiný záložní havarijní vodní zdroj. Je to v podstatě pro nějaké krátkodobé zhoršení kvalitativních ukazatelů toho zdroje, kdyby došlo ke znečištění,“ říká ředitel závodu Berounka Povodí Vltavy Miloň Kučera.
Přehrada České údolí není zrovna proslavená čistotou vody. Naopak. Není vhodná ani ke koupání. Podle Miloně Kučery to ale nevadí. Vodárna dnes zvládne na vodě upravit řadu parametrů. A díky spodním výpustím, které vedou z nádrže, nehrozí ani problém se sinicemi.„Z hlediska kvality je řeka Radbuza srovnatelná s Úhlavou. Navíc technologie, kterými disponujeme v zrekonstruované a zmodernizované úpravně vody, jsou zcela vyhovující, a není důvod se obávat, že by po úpravě těmito technologiemi voda nesplňovala veškeré parametry,“ uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Kateřina Chmelíčková.
Kvalitou vody by se jako náhradní zdroj pitné vody jevila jako lepší Mže, ale od vodárny je příliš daleko. Radbuza je podle Kateřiny Chmelíčkové v tomto směru ideální, protože je nejblíž zrekonstruované vodárně v Plzni Na Homolce. Město už spolu s vodárnou připravuje projektovou dokumentaci pro stavební povolení a vykupuje pozemky. Kolik bude celkově napojení Radbuzy na vodárnu stát, zatím není vyčísleno. „Nejnižší varianta byla ohodnocena na zhruba 90 milionů korun. Jiná varianta by stála 150 milionů. Náklady se tedy odvodí až podle toho, jak bude zpracovaná projektová dokumentace,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Každopádně chce město požádat o evropskou dotaci. Jak primátor Martin Zrzavecký dodává, uvažuje se i o vyčištění nádrže České údolí, aby se kvalita vody v Radbuze pojistila. Podle primátora jde o vizionářský projekt, který stojí řádově stovky milionů korun. Náhradní zdroj pitné vody nebude jen pro Plzeň, ale pro celou aglomeraci, protože Vodárna zásobuje vodou více než 200 tisíc lidí. Příprava stavby by měla být hotová do roku 2018 a potrubí položené do roku 2020.
Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto raft.cz (Úhlava)
9.2.2017 7.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace