26. 4. 2019

Plzeň má zásady pro hospodaření s dešťovou vodou

Plzeňští radní v pondělí schválili městské zásady pro hospodaření s dešťovou vodou. Navrhují, jak vodu udržet v místě spadu a místo svedení do kanalizace ji chtějí nechat vsakovat. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Eva Barborková. Koncepční materiál zpracovala městská organizace Útvar koncepce a rozvoje města Plzně a hledá přírodě blízké způsoby hospodaření s dešťovou vodou ve veřejném prostoru.

Dokument bude sloužit jako metodický podklad pro městské organizace i soukromé investory při projektové a investiční přípravě staveb. “Vývoj počasí v posledních letech jasně ukazuje, že se musíme využitím dešťových vod zabývat. Chceme snižovat dopad klimatických změn a zvyšovat kvalitu života občanů v metropoli. Nové způsoby plánujeme systematicky využívat například při stavbě parkovišť, připravujeme ale také třeba projekty zazelenění plochých střech městských budov, které zadrží srážkovou vodu a podobně,” řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Opatření reagují na klimatické změny, které patřily loni k hlavním tématům několika politických stran v komunálních volbách v Plzni. Silně zastavěná krajina ve městě negativně ovlivňuje přirozený hydrologický režim. Plzeň proto čeká nevyhnutelný přechod od odvádění dešťových voddo kanalizace k zachování přirozené bilance vody v území.

Dokument navrhuje mimo jiné způsoby, jak lze povrchově odvodnit silnice a parkoviště. Ukazuje na vzorovém území vypočítaná konkrétní řešení, včetně posouzení investičních nákladů.

Zdroj: ČTK

26.3.2019 10.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Duben 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Fotoblog

více >

HŘENSKO - EDMUNDOVA SOUTĚSKAHŘENSKO - EDMUNDOVA SOUTĚSKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >