9. 7. 2020

Plumlov se konečně plní vodou

Při napouštění Plumlovské přehrady se zatím za prvních sedm dní zvedla hladina zvedla o 56 centimetrů. Informuje o tom olomoucká mutace Mladé fronty DNES s tím, že do plného stavu zbývá ještě 8 metrů.

Po téměř čtyřech letech se tak začíná přibližovat chvíle, kdy bude na přehradu stejný pohled jako před začátkem vypouštění v září 2009. Kdy přesně ji ale bude opět možné vidět zaplněnou vodou, zatím není jasné. Rychlost napouštění totiž závisí především na množství vody, které přinesou deště, a může se tak stát, že se hladina vrátí do původní výšky až při jarním tání. Během prvních dní totiž někdy stoupala jen sotva po centimetrech. Do normálního stavu přitom stále zbývá osm metrů.

„Napouštění začalo minulé pondělí, je ale limitováno dvěma faktory. Jednak podle manipulačního řádu musíme z přehrady vypouštět určité minimální množství vody, aby řeka pod ní nevyschla. Druhá věc jsou pak klimatické podmínky, kdy vše záleží na množství srážek. Proto se nedá říct, kdy bude přehrada napuštěná, to bude záležet především na počasí,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Řečí čísel je nyní v přehradě zhruba 223 tisíc metrů krychlových vody a na konci napouštění to má být 3,08 milionu. Tedy 3,08 miliardy litrů. Mnohem přehlednějším a pro kolemjdoucí na první pohled jasnějším ukazatelem je ale výška hladiny. Ta byla podle údajů Povodí Moravy včera ráno, tedy týden po zahájení napouštění, na úrovni 265,56 metru nad mořem. Cílová hodnota je 273,58 metru. Zbývá tak přibližně osm metrů, přičemž za prvních sedm dní přibylo 56 centimetrů. Při dosavadním tempu navyšování hladiny by se tak přehrada plnila ještě sto dní.

Povodí Moravy počítá s tím, že i kdyby přehradu nenaplnily podzimní deště, zvládne to jarní tání. „Můžeme s jistotou říct, že příští letní sezonu už bude přehrada plná. I kdyby se ji nepodařilo napustit letos kvůli nějakému výjimečnému suchu, tak během jarního tání to bude určitě. My ale doufáme, že se tak stane mnohem dřív,“ nastínila Tomíčková.

Na plnou přehradu se po několikaleté přestávce těší i místní lidé a hlavně podnikatelé. „Jsme moc rádi, že bude konečně přehrada znovu napuštěná. Asi ale ještě chvíli potrvá, než se do povědomí lidí dostane, že už je tu opět voda a fungujeme jako dřív. Ovšem po celou dobu nám sem volali či psali lidé z celé republiky a ptali se, jak to s přehradou vypadá. Takže věříme, že aspoň ti skalní se rychle vrátí,“ nastínil starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj

3.9.2013 9.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2