20. 10. 2018

Plány rozvoje vodovodů se zřejmě budou aktualizovat častěji

Senátem schválená novela zákona o vodovodech a kanalizacích mimo jiné definitivně mění způsob, jakým kraje vytvářejí dlouhodobé plány pro rozvoj vodovodů a kanalizací. Připomíná se server tzb.info.

Novela počítá s tím, že nově se budou místo vytváření nových desetiletých plánů tyto dokumenty od příštího roku aktualizovat průběžně. To by mělo krajům a státu ušetřit 100 milionů korun i práci. Někteří senátoři chtěli návrh zákona zamítnout kvůli chybám, které obsahuje. Průběžná aktualizace plánů rozvoje vodovodů a kanalizací má kromě snížení nákladů a administrativy umožnit správě pružněji reagovat na rychle se měnící podmínky v rozvoji měst a obcí.

Podle ministra zemědělství v demisi Miroslava Tomana je účelem novely také posílit ochranu spotřebitelů například prostřednictvím transparentního účtování vodného stočného. Někteří senátoři ale poukazovali na chyby, které novela obsahuje. Pavel Eybert jako příklad uvedl ustanovení, které počítá s pokutou 100.000 korun pro podnikatele, kteří nezajistí vodotěsnost přípojky, ale na firmy už se tato pokuta nevztahuje. Navrhl proto novelu zamítnout s tím, aby ji ministerstvo připravilo a předložilo znovu a v pořádku. “Já jsem se domníval, že když něco přijde po šesti letech do parlamentu, tak to bude v pořádku,” podpořil ho i Jan Horník. Většina senátorů se ale v hlasování rozhodla novelu podpořit.

Novela zákona zachovává výjimku z platby za odvádění srážkových vod do kanalizace. Za odvod neplatí například správci silnic, dálnic, České dráhy nebo zoologické zahrady. Ruší se však výjimka pro podnikatele, kteří využívají zařízení v drážní dopravě. Půjde například o nádražní restaurace, kavárny, hotely a podobná zařízení. Předloha počítá také s povinným zavedením jednotného elektronického komunikačního systému pro předávání údajů a informací.

Zdroj:  http://voda.tzb-info.cz/

26.8.2013 8.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >