30. 5. 2020

Plamínková: Praha půjde spíš cestou dohody ohledně provozu vody

Vedení hlavního města Prahy stojí před rozhodnutím, zda se kvůli sporné smlouvě ohledně provozu vodovodních sítí soudit, nebo zvolit dohodu. Na dotaz ČTK to řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Podle ní Praha patrně zvolí cestu jednání. “Rozhodnutí by měla rada učinit v nejbližší době,” uvedla.

Plamínková zopakovala, že letité smlouvy jsou pro město “extrémně nevýhodné”, do oprav vodovodů by mělo jít víc peněz. Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, už dřív pochybnosti odmítla.

“Máme dvě možnosti, buď jít cestou soudu, který by určil, zda jsou smlouvy platné, nebo jít cestou dohody. My se zatím snažíme jít cestou dohody,” uvedla Plamínková. Konkrétní představu města o řešení situace radní nechtěla komentovat. “Asi tušíte, že PVK nebude snadný soupeř. Potřebujeme se na jednání argumentačně vyzbrojit, mít dostatečné posudky, a ta jednání zatím nezačala. Víc vám proto říct nemohu,” doplnila.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v nedávném rozhovoru s ČTK řekla, že se rada blíží k zásadnímu rozhodnutí. “Věřím tomu, že se nám podaří zásadním způsobem s touto problematikou pohnout,” uvedla bez dalšího komentáře primátorka.

Hospodaření s vodou v Praze provází složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje už řadu let. Firmu PVK v 90. letech minulého století od státu koupila francouzská Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vrací necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí. Primátorka k tomu řekla, že by se mělo více peněz z nájmu investovat do opravy zastaralé vodovodní sítě.

Zdroj: ČTK

12.10.2015 12.46, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31