24. 5. 2020

Pivovary se bojí sucha, budou šetřit s vodou

Na změny klimatu se připravuje pivovar Heineken a další firmy. Píší o tom Lidové noviny s odkazem na deklaraci sedmi signatářů, kteří se na konferenco Voda 2014 (o níž Naše voda již dříve informovala) zavázali k úsporám při spotřebě vody.

Některé české firmy se stejně jako zemědělci potýkají s extrémním suchem. Po zimě téměř bez srážek hrozí snížení hladiny spodních vod. Dopady sucha již pociťuje třeba společnost Heineken, která vlastní pivovary Krušovice, Starobrno, Zlatopramen či Březňák.

Vedení firmy již delší dobu pozoruje nízký stav vody třeba ve svých vrtech v Krušných horách, odkud zásobuje své výrobny piva Krušovice. „Leží ve srážkovém stínu Krušných hor. Úhrn srážek v této lokalitě je tedy podprůměrný a patří mezi ty sušší regiony v naší republice,“ řekl LN Jiří Hauptmann z firmy Heineken Česká republika. Pivovar tak na nedávné konferenci Voda 2014 podepsal prohlášení, že s vodou bude šetřit. Na černé scénáře bez vody související s globálními změnami klimatu se začaly připravovat i další české firmy. Mezi nimi třeba Ambruz & Dark Deloitte Legal, Mosaic house, Skanska, Škoda Auto a Skupina ČEZ, které úspory vody rovněž stvrdily svým podpisem. „Pracujeme na neustálém snižování spotřeby vody. Za poslední čtyři roky to je o více než 15 procent,“ uvedl Hauptmann z Heinekenu s tím, že pivo je z 95 procent tvořeno právě vodou. Všechny výrobní jednotky v oblastech s nedostatkem vody tak budou mít aktivní plán na ochranu vodních zdrojů. Rekordmanem je nyní pivovar Starobrno s průměrnou spotřebou pouhých 3,08 hl na hektolitr vyrobeného piva. Průměr je přitom okolo sedmi hektolitrů. Ekologický program má i Plzeňský Prazdroj, který ho ovšem nedává do přímé souvislosti se změnami klimatu. A Svijany zase šetří vodou tím, že ji recyklují. Především z ekonomických důvodů.

Vědci z Mezivládního panelu pro klimatickou změnu sucho v Česku jednoznačně přisuzují změnám klimatu. Upozorňují, že v budoucnu tento ráz počasí v našich zeměpisných šířkách bude stále častější. „Dosud většinu suchých období zvládly naše vodárenské nádrže se svou zásobní funkcí bez větších problémů. Do budoucna je ale jediná možnost pro stát, firmy i jednotlivce přijetí adaptačních opatření,“ dodává Michal Rieder z Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

1.4.2014 10.19, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31