20. 8. 2019

Pivovarníci vyhlásili 4. ročník soutěže speciálních piv

Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (VÚPS) spolu se společností PORT s.r.o. vyhlásily v pořadí již 4. ročník soutěže speciálních a neobvyklých piv. Informoval o tom Josef Vacl z uvedené společnosti PORT.

Stále populárnější soutěž speciálních a neobvyklých piv vyrobených pivovary v České republice nabízí od letošního, již čtvrtého ročníku několik změn. Nejvýznamnější je nový název soutěže CEREVISIA SPECIALIS – PIVNÍ SPECIÁL ROKU 2013. Další novinkou je i nová, čtvrtá soutěžní kategorie.

Soutěž se vyhlašuje v následujících kategoriích: světlá speciální piva (13,0 a více % EPM),  polotmavá a tmavá speciální piva (13,0 a více % EPM, barva  20 j. EBC) a vyšší, v nové kategorii míchaná piva (tj. nízkoalkoholická nápoje vzniklé smícháním piva s ovocnou složkou) a poslední kategorií jsou neobvyklá piva. Tímto pojmem se rozumí např. svrchně kvašená piva, ochucená piva vyráběná v našich podmínkách neobvyklou technologií, míchané nápoje na bázi nealkoholického piva. V této kategorii přihlašovatel může uvést parametr, kterým se pivo odlišuje, a komise k němu při hodnocení přihlíží. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v rámci výstavy Země živitelka 2013, která se tradičně koná v Českých Budějovicích.

Podle Vacla roste trvale zájem českého spotřebitele o speciální a neobvyklá piva. „My jsme se rozhodli na tento trend reagovat rozšířením soutěžních kategorií a doufáme, že o soutěž i z uvedeného důvodu projeví představitelé pivovarů zájem,“ uvedl Vacl. Pivovary si tak podle něj budou moci i formou soutěže ověřit, jak si jejich piva stojí v konkurenci s ostatními, což jsou nepochybně cenné marketingově-prodejní signály.

Soutěž je jednokolová, proběhne ve dvou termínech a vyhodnocení přihlášených piv provede dvacetičlenná hodnotitelská komise rozdělená na dvě subkomise. První z nich, dvanáctičlenný panel expertů, tj. grémium složené z členů degustační komise VÚPS bude doplněn o nezávislé odborníky z dalších odborných institucí jako např. z VŠCHT Praha a Zemědělské univerzity v Praze. Osmičlenný panel reprezentantů bude opět tvořen novináři zabývajícími se pivovarskou problematikou a významnými osobnostmi, které pivo znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně.

„Považujeme za velmi pozitivní i fakt, že názory panelu expertů se příliš neliší od názoru představitelů médií nebo osobností, které dovedou piva vychutnat a ohodnotit,“ uvedl František Frantík z VÚPS, hlavní organizátor soutěže. „Soutěž si za roky své existence v kalendáři pivovarských akcí získala své pevné místo a budeme rádi, bude-li to tak nejen letos, ale i dalších letech,“ věří Frantík.

Přihlášky spolu se soutěžními podmínkami jsou rozestlány pivovarům v těchto dnech. Uzávěrka přihlášek je 1. srpna 2013 a obě hodnotitelské komise zasednou ve druhé polovině srpna. Výsledky budou oznámeny 30. srpna 2013.

Naše voda

19.6.2013 10.36, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1