22. 8. 2019

8.8.2019 14.10, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

V pitné vodě v Poličce byly nalezeny infekční noroviry

Ve vzorcích vody z vodovodní sítě v Poličce na Svitavsku prokázaly rozbory přítomnost norovirů. Způsobují zvracení a průjmy a jsou rezistentní vůči chloru. ČTK to dnes řekl ředitel odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Pardubicích Jaroslav Říha.

Původ znečištění pitné vody je zatím nejasný. Lidé by ji zatím měli preventivně převařovat. “Je to jeden z nejinfekčnějších virů, naprosto běžně se vyskytující, který se přenáší kontaktem mezi lidmi i z kontaminovaných povrchů. Je nesmírně odolný, působí na něj jen vybrané desinfekční prostředky s vysokým obsahem alkoholu,” uvedl Říha. Noroviry se před čtyřmi lety rozšířily ve vodovodu v pražských Dejvicích a Bubenči, na přelomu května a června 2015 infekce zasáhla asi 11.000 lidí. Pitnou vodu tehdy kontaminoval průsak z kanalizace.

V Poličce za několik posledních týdnů onemocnělo průjmem několik desítek či stovek lidí. Přesná čísla hygienici nemají, neboť ne všichni byli u lékaře. Vodárenská společnost VHOS, která síť provozuje, proplachuje vodovodní sítě v dotčených lokalitách, odstavila z provozu dva vodní zdroje a vodu intenzivněji chloruje.

Podle Říhy i proplachování vodovodní sítě může pomoci noroviry odstranit. Chlorování zase zlikviduje bakterie, které se na onemocněních mohly také podílet. Další rozbor vody plánují hygienici v příštích dnech. Bude také nutné přesněji určit kmeny objevených bakterií.

Předseda představenstva společnosti VHOS Zdeněk Šunka si neumí přítomnost norovirů v pitné vodě vysvětlit. Vodárny už vyprázdnily jeden vrt, kde bylo znečištění nalezeno, vytáhly čerpadla a vše dezinfikovaly. Zdroj také pracovníci prohlédli kamerou za přítomnosti hydrogeologa. Vodárny se snaží zjistit, jestli se znečištění do vrtu nedostalo z podzemních vod. “Kontrolujeme také kanalizaci, odlehčovací komory a další zařízení. Kroutí nad tím hlavou i lidé, kteří mají praxi desítky let,” řekl ČTK Šunka.

Proplachování a chlorování bude podle Šunky trvat ještě několik dní. Další vzorky se budou odebírat v pondělí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

8.8.2019 14.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1