23. 8. 2019

Pitná voda z Vodárenské soustavy jižní Čechy splňuje nadále všechny parametry

Pitná voda z Vodárenské soustavy jižní Čechy zásobující velkou část obyvatel Jihočeského kraje splňuje všechny parametry a její kvalita se nemění. Pravidelně se na vodovodní síti odebírají vzorky a odběratelé nemusí mít žádný důvod k obavám. Portálu Naše voda to oznámil mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová.

Jiná situace nastává v obcích s vlastními zdroji pitné vody, které byly zaplaveny. Konkrétně se jedná o Mirovice, Mirotice, Oslov, Plíškovice a Horosedly na Písecku, Dunovice a Chrášťovice na Strakonicku, kde zaváží pracovníci společnosti ČEVAK pitnou vodu cisternami. „Dnes se podařilo obnovit dodávku pitné vody ze sítě v Bavorově. Může se stát, že kvůli čištění může být voda zpočátku více cítit chlorem,“ řekla Kramářová.

Náhradní zásobování obyvatel pomocí cisteren pokračuje také na českokrumlovském sídlišti Vyšný a v obci Chyšky na Táborsku. Mají-li lidé vlastní studni a jsou v záplavových oblastech, je nejjistější nechat si udělat rozbor v akreditované laboratoři a zatím ji nepoužívat jako pitnou.

V Českých Budějovicích je dodávka pitné vody bez jakýchkoliv problémů, stejně tak nejsou žádné větší závady na kanalizační síti. „Stále kontrolujeme odlehčovací komory a odstraňujeme z nich naplavené předměty, které by mohly omezovat odtok,“uvedl vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal. I nadále zůstává uzavřen nátok do Zlaté stoky.

Dnes v ranních hodinách byla vypnuta povodňová čerpací stanice na čistírně odpadních vod České Budějovice, otevřeno stavidlové hradilo na odtoku a plně tak obnoven gravitační průtok čistírnou. „Odlehčovací komora před čistírnou již do Dobrovodské stoky neodlehčuje žádné množství a veškerá odpadní voda přitékající kanalizací je vyčištěna na mechanickém stupni. Provoz a zatížení biologické čistírenské linky se postupně obnovuje. Koncentrace znečištění v odpadních vodách na přítoku do čistírny je nízká, neboť odpadní vody jsou stále do určité míry naředěny vodami z potoků a řek,“ uvedl technický ředitel společnosti ČEVAK a.s. Jiří Lipold.

Ve všech částech kraje dnes zaměstnanci společnosti ČEVAK pokračovali v odstraňování následků velké vody. V Českém Krumlově se podařilo zcela zprovoznit kolektor. Stejně tak jsou znovu v provozu čistírny odpadních vod v Hluboké nad Vltavou, ve Vidově, Ledenicích, Trhových Svinech a připravuje se zprovoznění čistírny v Mirovicích.

Naopak odstavené zůstávají stále například čistírny v Protivíně, Táboře – Klokoty, v Benešově nad Černou nebo Dolním Dvořišti. Voda z řek v těchto lokalitách totiž opadá jen velmi pomalu.

Naše voda

6.6.2013 14.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1