12. 7. 2020

14.10.2019 14.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Pitná voda v Plzni je v pořádku

Chemická látka na impregnaci dřeva unikla zřejmě v noci ze 7. na 8. října z výrobního areálu v Klatovech do Drnového potoka. Je to jeden z významných přítoků Úhlavy, jež zásobuje Plzeň pitnou vodou. Z Úhlavy se látka dostala až do Berounky.

Zásobování pitnou vodou pro Plzeňany není ohroženo. Lidé se nemusí obávat ani kontaminace vodovodních řadů. Odborníci ale z preventivních důvodů nedoporučují jíst ryby ulovené v Úhlavě a v Berounce, zalévání touto vodou, napájení dobytka ani koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Vodárna Plzeň preventivně zastavila v neděli večer provoz úpravny vody v Plzni, aby zabránila vniknutí nebezpečné látky do technologie úpravny. “Dopoledne byla zahájena instalace zařízení na čerpání vody z náhradního zdroje, tedy z řeky Radbuzy, jež není kontaminována,” řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Zařízení instalují hasiči. Vodu budou z řeky vytahovat dvě čerpadla, budou dodávat zhruba 400 litrů za sekundu. Voda poteče do úpravny vody hadicemi, předpokládaná délka hadicového vedení je zhruba půl kilometru, dvakrát půjde potrubí po dně řeky.

Laboratoř a dispečink Povodí Vltavy spolu s Vodárnou Plzeň monitorují vývoj koncentrace nebezpečné organické látky v řece. Povodí v sobotu navýšilo odtok z přehrady Nýrsko, aby se naředila voda Úhlavě a snížila se tak koncentrace chemikálie. V neděli večer začala více vody odpouštět i přehrada Hracholusky. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) ČTK sdělil, že látku nelze z řeky odstranit. “Jedinou možností je dostatečně látku naředit, aby měla co nejmenší dopad na životní prostředí,” uvedl.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly se odtok Úhlavy z nýrské nádrže zvedl z běžných 0,5 metrů krychlových za sekundu na neškodný odtok 8,5 metru krychlových za sekundu. Z Hracholusek se odtok zvýšil na 10,5 kubíku za sekundu. “Situaci nadále sledujeme a připravujeme manipulaci na vodních dílech dál na toku řeky,” dodal Kubala.

Podle Barborkové přehrada Nýrsko už vypustila zhruba milion kubíků vody, což se projevilo poklesem hladiny o asi 80 centimetrů. Z odebraných vzorků plyne, že hlavní vlna s nejvyšší koncentrací nebezpečné látky už odtéká z Plzně.

“Obyvatelé se nemusí obávat toho, že by se jim dostala do kohoutků závadná voda. Máme špičkovou úpravnu vody, která nedávno prošla rekonstrukcí a modernizací a má technologie na zachycení těchto látek,” uvedl generální ředitel Vodárny Plzeň Ludvík Nesnídal. Podle technického ředitele vodárny Petra Zelenky úpravna vody po nedávné modernizaci a rekonstrukci bez problémů upraví vodu z Radbuzy, jež je složením podobná vodě v Úhlavě. Z Radbuzy by se měla začít čerpat voda během dnešního odpoledne. Do té doby má Vodárna Plzeň dostatečné množství pitné vody ve svých vodojemech.

Ač vodohospodáři zvýšili vypouštěním vody z přehrady průtok vody a tím snížili koncentraci látky, lze čekat negativní vliv na ekosystém řeky, vyloučen není ani úhyn ryb, sdělila vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně Dagmar Svobodová. Okolnostmi případu se zabývá i policie. Únik chemické látky do vodních toků prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

14.10.2019 14.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2