7. 7. 2020

Pitná kniha – filtr na vodu

Tým amerických vědců testoval v lokalitách v Asii a Africe knihu, jejíž stránky slouží jako filtr na vodu. Informují o tom Hospodářské noviny s tím, že jeden výtisk zajistí pitnou vodu pro jednoho člověka na čtyři roky.

Vědci na setkání Americké chemické společnosti představili první výsledky testování knihy, přes jejíž stránky je možné filtrovat znečištěnou vodu. Speciálně upravený papír hubí zdraví škodlivé bakterie a zároveň jsou na něm natištěny informace o tom, jak a proč by voda měla být filtrována. Mnozí z těch, kterých se problém s nedostatkem pitné vody týká, si totiž ani nejsou vědomi toho, že jim voda, kterou pijí, může uškodit.

Papír se již osvědčil během testování v laboratorních podmínkách. Nyní ho vědci zkoušeli v terénu. Přes materiál filtrovali vodu z 25 znečištěných zdrojů v Jižní Africe, Ghaně, Keni, Haiti a Bangladéši. Papír napuštěný nanočásticemi stříbra přitom zneškodnil 99 % všech bakterií, které voda obsahovala. Přefiltrovaná voda se tak kvalitou přiblížila kohoutkové vodě, kterou používají odběratelé ve Spojených státech.

Teri Dankovichová, vědkyně z University of Virginia ve Spojených státech, se vývojem “drinkable book”, tedy doslova “pitné knihy”, zabývala posledních několik let. “Všechno, co musíte udělat, je vytrhnout z knížky list papíru, vložit ho do filtrační nádoby a nalít přes něj vodu z řek, potoků či dalších znečištěných zdrojů – výsledkem je čistá, pitná voda. Téměř všechny přítomné bakterie jsou filtrací zneškodněny”, řekla Dankovichová. Kniha je inovativní svým designem i technologií výroby. Filtrační papír obsahuje nanočástice stříbra nebo mědi, které do sebe nasají mikroorganismy ve vodě a to je zahubí. Filtraci nepřežijí původci několika z nejčastějších nemocí v rozvojových zemích – bakterie cholery, tyfu a escherichie coli.

Na jednotlivých stránkách knihy jsou zdraví nezávadným inkoustem natištěny informace a instrukce o filtraci vody, a to v angličtině a místním jazyce. Cena výroby těchto filtrů je výrazně nižší než u jiných metod. Samotnou knihu pak výrobce nabízí v plastovém obalu, který slouží jako nádoba pro umístění filtru. Jeden list papíru zvládne přefiltrovat až 100 litrů vody a celá kniha pak poskytne čistou vodu jednomu člověku po dobu čtyř let.

Poté, co filtrační kniha prokázala svou funkčnost v laboratoři i v reálném prostředí, bude tým Teri Dankovichové dále pracovat na jejím využití v praxi. Rozšíří testování mezi obyvatele ohrožené nedostatkem pitné vody. Například v Bangladéši budou místní zkoušet, jestli je možné filtr s papírem nasadit na “kolshi”, tradiční a hojně používanou nádobu na vodu. Vědci musí také ověřit účinnost filtrace na další škůdce, které voda obsahuje – prvoky a viry.

Zdroj: Hospodářské noviny, ilustrační foto (voda z rybníku) Naše voda – Nina Havlová

 

18.8.2015 8.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2