20. 6. 2019

Písek chce začít příští rok stavět úpravnu vody za 190 milionů

Písečtí radní požádají ministerstvo zemědělství o dotaci na výstavbu úpravny vody v písecké části Hradiště. Úpravna podle současných odhadů vyjde na 190 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Písku Eva Vanžurová.

Jde o jednu z největších investiční akcí města tohoto, respektive příštího roku. Podle jednatele Vodárenské správy Písek se má začít stavět na začátku roku 2017. Ministerstvo může na akci poskytnout maximálně 50 milionů korun. Radní také pověřili zastupitelstvo, aby na zářijovém jednání vybralo administrátora žádosti. Město chce dotaci využít pro financování nové úpravny vody, dostavbu objektů pro úpravu pitné vody a rekonstrukci dokončených staveb, včetně související infrastruktury, která má pomáhat v obnově vlastního zdroje pitné vody pro zásobování města. Město podle starostky také obnoví vlastní zdroj pitné vody pro zásobování města. Chce proto postavit novou technologickou linku, která by využila současných vodárenských objektů a inženýrských sítí. „Cílem je výstavba nové úpravny vody v areálu s moderním technologickým zařízení zajišťující lepší kvalitu vyráběné vody a stabilitu procesu výroby pitné vody,” uvedl místostarosta Písku Josef Knot.

Už dříve písečtí zastupitelé schválili zvýšení rozpočtu na pořízení systému, který bude počítat rychlost proudění a tlakového poměru v potrubí. S tím souvisí optimalizace ztrát vody v síti. Tento systém slouží jako nástroj pro majitele, správce a provozovatele vodohospodářské infrastruktury, jimž pomáhá modelovat situace, které mohou nastat ve vodovodním řadu. „Jedná se například o porušená potrubí, přerušení dodávek vody, zahlcení čerpadel, zakalení vody, výpočet stáří vody nebo výpočet změny koncentrace chemických látek,” uvedl Knot.

Voda z řeky Otavy se v Písku upravuje od roku 1900, kdy byl na Hradišti vybudován první vodojem. Následovala řada úprav a rozšíření úpravny vody. Poslední rozsáhlá rekonstrukce skončila v 70. letech minulého století. Původní vodní zdroj byl postavený v roce 1966 a společně s úpravnou vody slouží k odběru dodnes.

Pro tento a příští rok plánuje Písek další dvě investiční akce. Jde o rekonstrukci bývalé školy na Alšově náměstí na městskou knihovnu a komunitní centrum za 160 milionů Kč bez daně. Asi 200 milionů by měla stát stavba plaveckého bazénu, pro který město stále hledá vhodné místo.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (úpravna vody)

5.8.2016 14.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30