23. 5. 2019

Piráti chtějí firmám, které znehodnocují půdu, odebrat dotace

Problematikou zdrojů vody se začala zabývat také Česká pirátská strana. Ta chce mimo jiné zrušit dotace na řepku a odebrat dotace firmám, které znehodnocují půdu, jak píše Mladá fronta DNES.

Mám-li si vybrat, je to problém sucha a zásob podzemní vody. Ty problémy spolu souvisí, nedostatek vláhy a znečištění stromy oslabuje a jsou zranitelnější, mrtvé monokulturní porosty nezachytí vláhu a nevyčistí vzduch. Sucho ohrožuje naši schopnost se uživit, rozhoduje o kvalitě (a ceně) potravin. Sucho a další problémy půdy částečně vyplývají z globální změny klimatu, ale také ze současného intenzivního způsobu zemědělství, které půdu a krajinu neudržitelně vytěžuje.

Naše řešení počítá s podporou začínajících zemědělců, rodinných farem či malých družstev a rozvojem zemědělství s pestrými osevními postupy a chovem zvířat volně v přírodě. Zjednodušíme a zastropujeme zemědělské dotace, aby z nich méně těžily gigantické agrární firmy a naopak více pomáhaly lokálním a drobným zemědělcům a zvyšovaly kvalitu potravin. Zrušíme dotace na řepku a jiná „bio“ paliva. Zvýšíme poplatky za vynětí polí a luk z půdního fondu. Zajistíme kvalitní monitoring půd ohrožených erozí – firmám, které půdu znehodnocují, odebereme dotace. Proti nedostatku vody budeme bojovat vytvářením a revitalizací rybníků, malých nádrží, pramenišť, mokřadů, čímž se zlepší schopnost krajiny vodu udržet. Prosadíme ochranu vodních zdrojů a dodavatelských služeb před privatizací, tím snížíme cenu vody.

Zdroj: MF DNES, Česká pirátská strana, ilustrační foto archiv Naše voda (eroze)

2.10.2017 7.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2