5. 6. 2020

Perspektivy vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe mapuje výstava v Praze

Do 25. srpna potrvá v Praze 1 výstava o propojení tří moří v České republice, tedy vodním koridoru Dunaj-Odra-Labe (D-O-L). Informoval o tom Tomáš Kolařík z obecně prospěšné společnosti Plavba a vodní cesty.

Výstavu zahájil tuto středu Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký spolu s ředitelem Ředitelství vodních cest (ŘVC) Janem Skalickým. „Praha, Čechy i Morava mají z hlediska vodohospodářského strategickou polohu, kterou dle mého názoru zatím dostatečně nevyužívají. Už od Karla IV. si lidé kladou otázku jak tento potenciál využít k regionálnímu a hospodářskému rozvoji. Výhod propojení Dunaje, Odry a Labe je celá řada: rozvoj turistického ruchu, využití ekologičtější vodní dopravy a strukturálně postižená území by dostala určitě nový impuls. Budiž tato výstava zdravým nakopnutím užitečné diskuse a věřme že to nebude trvat dlouho a sny našich předků budou splněny,“ uvedl přitom při zahájení Lomecký.

Podle Skalického se ČR nachází v období, která je projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe nakloněna. „Vodní koridor D-O-L je projekt, který když sečtete všechny jeho výhody jako dopravní, vodohospodářská, protipovodňová ochrana, energetický, regionální rozvoj apod., a uvědomíte si, jaké škody způsobují povodně především na Moravě právě v oblastech, kudy by měl být vodní koridor D-O-L veden, pak vychází ekonomicky velmi dobře. Myslím si, že základní vlastností tohoto projektu je, že ho nelze nerealizovat. Že zkrátka nastane období, kdy si uvědomíme nutnost dokončení tohoto strategického projektu. Jde o reálný projekt a je potřeba, aby se o něm jako takovém i nadále hovořilo. Proto také vznikla tato výstava,“ podotýká šéf ŘVC.

Téma je navíc aktuální díky prezidentovi Miloši Zemanovi, který jednal o projektu D-O-L s rakouskými představiteli 23. dubna, nyní má tento projekt na pořadu jednání i ve Varšavě. Významná je také podpora hejtmanů, kteří jednomyslně schválili 26. dubna 2013 podporu přípravě a realizace projektu D-O-L.

Samotná výstava si klade za cíl informovat občany ČR na trase vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe o realitě vodních cest a vnitrozemské plavby a uvádět řadu domněnek a mylných informací na pravou míru. Návštěvníci mohou na výstavě kromě informací o projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe shlédnout i modely lodí a vodních děl, filmy o vodních cestách a vnitrozemské plavba a především se mohou projít po největší mapě vodních cest v Čechách.

Výstavu vytvořila společnost Plavba a vodní cesty o.p.s ve spolupráci s ŘVC, Státní plavební správou, Seskupením firem Podzimek, Jindřišskou věží, s.r.o., Národním technickým muzeem, Oblastním muzeem v Děčíne, Nova České loděnice a.s. a Střední průmyslovou školou stavební Praha 1. Výstava potrvá do 25. srpna 2013 a je otevřena každý den od 10:00 do 19:00 hod.

Bližší informace o projektu na www.d-o-l.cz

Naše voda

24.5.2013 8.41, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5