14. 7. 2020

Parníky Vltava a Vyšehrad jsou ode dneška kulturními památkami

Dva historické parníky Pražské paroplavební společnosti (PPS) se dnes, v pondělí 16. září 2013  v pravé poledne staly oficiálně kulturními památkami.

Při slavnostním setkání na palubě slavnostně nazdobeného parníku Vltava předal ministr kultury v demisi Jiří Balvín pamětní list o udělení památkové ochrany do rukou výkonného ředitele Pražské paroplavební společnosti Štěpána Rusňáka. „Listy  jsou velmi pěkné, ručně vytvořené a zarámované, připomínají staré univerzitní diplomy,“ přiblížil Štěpán Rusňák. Slavnosti se rovněž zúčastnil starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký, dále ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců, ředitel odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy Jiří Skalický i Jan Palas z Národního technického muzea. Poté parník vyplul na svou první plavbu jakožto kulturní památka na trase mezi Staroměstským jezem a Štvanicí. Kormidla se chopil i starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký, který při prohlídce strojovny udivil všechny přítomné včetně strojníka svými technickými znalostmi.

Oba parníky jsou poslední dochované kolesové parníky u nás. Vyšehrad byl na vodu spuštěn před 75  lety, Vltava, před několika lety rekonstruovaná do původní podoby z roku 1940, o dva roky později. Prošla různými přestavbami, původní jsou však trupy a parní stroje. Pražská paroplavební společnost sama iniciovala prohlášení parníků, které každoročně svezou tisíce pasažérů od Slapské přehrady po Mělník, za kulturní památky. Podle slov výkonného ředitele Štěpána Rusňáka si vedení společnosti uvědomuje svou zodpovědnost vůči tradicím firmy a převzatému historickému dědictví a proto jej od tohoto kroku neodradila ani skutečnost, že budou muset dodržovat leckdy nesnadné podmínky památkové ochrany. Pražská paroplavební společnost byla založena pražským primátorem Františkem Dittrichem a v současné době spadá pod největšího lodního dopravce u nás Evropskou vodní dopravu.

Dnešním dnem zahájila Pražská paroplavební společnost přípravy 150. výročí od svého založení. Od 17. do 20. října se pak uskuteční nejvýznamnější akce před ukončením letošní 148. plavební sezóny, kdy se oba slavnostně nasvícené parníky v rámci Slavností světla vydají na tradiční plavbu v úseku od Rašínova nábřeží pod Vyšehrad a centrem Prahy kolem Karlova mostu až ke Štvanici. Každý den se uskuteční dvě podvečerní plavby a na tuto akci je již ode dneška možné si zakoupit vstupenky přes web www.paroplavba.cz , www.signalfestival.com i v předprodejích největších lístkových portálů. Hlavní prodejní místo festivalu bude na Palachově náměstí před vstupem do Rudolfina.

Naše voda – Magdalena Machová, foto Naše voda – Nina Havlová

 

16.9.2013 16.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2