1. 6. 2020

Park na soutoku Berounky a Vltavy je projektem na dvacet let

Vytvoření příměstského parku na soutoku Berounky a Vltavy je projektem na dvacet let, jehož cena se pohybuje mezi desítkami a stovkami milionů korun. Informoval o tom na základě zprávy ČTK ekologický portál enviweb.cz.

Výše nákladů závisí na tom, zda hlavní město potřebné pozemky odkoupí, či si je pouze pronajme. S majiteli nyní magistrát jedná, řekla novinářům radní pro životní prostředí Jana Plamínková. Park, který má být na rozloze 1300 hektarů, zasahuje na území pěti městských částí a města Černošic.

Území, kde by měl park vzniknout, je v současné době intenzivně zemědělsky využívané. “Chceme, aby ta krajina byla ekologicky hodnotná a stabilní,” řekla Plamínková. Na území nivy na soutoku Berounky a Vltavy žije 560 druhů motýlů. V lokalitě jsou také ledňáčci nebo bobři. Park by měl sloužit i zemědělskému hospodaření, ale ne velkoplošného typu, zároveň by měl sloužit rekreaci obyvatel a zvyšovat rozmanitost krajiny. V parku by měly být nízkonákladové stavby jako například hřiště, které by nebylo náročné v případě povodní obnovit. Na soutoku by moly být sady a aleje, plochy by mohly sloužit k pastvě zvířat, což by rozvíjelo biodiverzitu. Lokalita by mohla sloužit příměstskému zemědělství a mohly by se tu prodávat lokální plodiny.

O záměru na vytvoření parku magistrát informoval už v roce 2015. Vedení Prahy podepsalo memorandum s městskými částmi o vzniku příměstského parku, ale problémem jsou jednání s majiteli pozemků. Projekt parku brzdí také záměr na splavnění Berounky, kvůli kterému je nutné počítat s vytvořením jezu. Plamínková v lednu poslala na ministerstvo dopravy žádost o vyřazení Berounky ze seznamu významných využitelných vodních cest, ministerstvo na splavnění však trvá. Splavnění by podle radní negativně ovlivnilo tok, protože by bylo nutné prohloubit koryto, postavit jez, plavní kanál a deset plavebních komor. Takové zásahy by dle Plamínkové negativně ovlivnily protipovodňová opatření Prahy, proto poslanci za Starosty zvažují využití zákonodárné iniciativy na vyřazení Berounky ze seznamu.

Zdroj: enviweb, ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Berounka z vrchu Týřov)

5.3.2018 13.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5