15. 8. 2020

27.6.2018 0.45, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Pardubický kraj založí Institut pro boj se suchem

Pardubický kraj založí Institut environmentálních výzkumů a aplikací. Jeho úkolem bude hledat řešení problémů spojených se suchem a nedostatkem vody v krajině. Vznik organizace schválili krajští zastupitelé, na založení je vyčleněno 200.000 korun.

Hejtmanství podle krajského radního pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václava Kroutila (ČSSD) dlouhodobě spolupracuje s výzkumnými institucemi. Nový institut by měl kromě organizace seminářů, workshopů a zajišťování osvěty především navrhnout opatření, jak se vypořádat s následky nedostatku vody a zabránit jejich rozšíření.

Proti vzniku institutu byl jediný zastupitel, Václav Snopek z KSČM. “Proč má kraj suplovat povinnosti vlády? Není úkolem kraje vytvářet výzkumné ústavy,” řekl Snopek.

Na obhajobu nové organizace naopak vystoupil senátor a předseda výboru zastupitelstva pro životní prostředí Petr Šilar (KDU-ČSL). “Každý resort na tom pracuje samostatně, vláda to vůbec nekoordinuje,” uvedl Šilar. Podle jeho zkušeností je právě nutné na úrovni kraje sladit projekty a záměry různých subjektů, v jejichž gesci problematika sucha je, například Lesů ČR, Povodí Labe a Moravy nebo obcí.

Institut by měl pomocí dílčích projektů vypracovat pro region komplexní, dlouhodobou a ucelenou strategii, zaměřenou na snížení dopadů sucha na krajinu, lidské zdraví a životy. Stejně tak bude sloužit i pro ochranu před povodněmi, které jsou dalším předpokládaným fenoménem klimatické změny. Dalším výstupem jeho činnosti budou návrhy a podněty pro legislativní změny, případně pro vytvoření potřebných programových dotací.

Institut bude mít jen úsporné personální obsazení, s většinou odborníků bude spolupracovat externě. Roční provozní náklady nepřesáhnou dva miliony korun, měly by směřovat zvláště na konkrétní projekty.

Ve správní radě institutu zasednou hejtman Martin Netolický (ČSSD), krajský zastupitel a senátor Petr Šilar a předseda zastupitelského klubu hnutí ANO 2011 Jan Procházka. Revizorem ústavu by měl být předseda finančního výboru zastupitelstva Jan Foldyna (KSČM).

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

27.6.2018 0.45, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Říjen 2019>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3