18. 9. 2020

Pardubická čistírna bude čistit i kapalný průmyslový odpad

Pardubické vodárny rozšíří likvidaci kapalných průmyslových odpadů ve své biologické čistírně odpadních vod. Mají volnou kapacitu. S čištěním začnou ještě letos. ČTK to řekl ředitel Vodovodů a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

“Náklady jsou kolem pěti milionů korun, dotaci máme 50 procent. Čistírna má volnou kapacitu, využijeme stávající objekt čistírny, její nádrže. Odpadní vody, které vznikají třeba z průmyslu, jsme schopní vyčistit,” řekl Fedák. Podle ředitele čistírny Oldřicha Vodičky je velká poptávka po čištění kapalných odpadů. Čistička dostala povolení zpracovat ročně až 25.000 tun kapalných odpadů. Čistit bude kyselé odpadní vody z průmyslu pomocí neutralizace, případně sedimentace. Druhým typem vod mohou být splaškové vody ze septiků, jímek či z gastronomie. “Třetím typem jsou vody zatížené dusíkem, které se přečistí v aktivační nádrži a potom jdou na biologickou linku. Jsou to kalové vody nebo výluhy ze skládek, které mají vysoký dusík a nízký obsah biologicky rozložitelných látek,” řekl Vodička.

Technologové nejdříve ověří vzorky, zda jsou vhodné na tento typ čištění, poté podle míry znečištění vypočítají výslednou cenu. Producenti znečištěných vod nejsou přímými klienty, kapalné látky vozí přepravní odpadní firmy.

Do biologické čistírny ročně nateče kolem deseti až 12 milionů metrů krychlových odpadních vod z aglomerace Pardubice a přibližně 2,5 milionu metrů krychlových vod z areálu Synthesie. “I v rámci Pardubic je napojená na kanalizaci řada podniků, když splňují kanalizační řád. V porovnání s jinými městskými čistírnami je naše čistírna dlouhodobě adaptovaná na tyto druhy znečištění a zatížení,” řekl Vodička. Vodárny dokončily modernizaci čistírny na konce roku 2013. Stála 409 milionů korun, polovinou přispěly státní a evropské dotace. Čtyři roky trvaly přípravy a dva roky stavební práce.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (automatické mlýny Pardubice) Naše voda – Nina Havlová

28.7.2018 6.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4