16. 10. 2019

Označení Pohořelický kapr se po vstupu do EU vyplatilo

Chráněné označení původu Pohořelický kapr se podle ředitele Rybnikářství Pohořelice Romana Osičky pozitivně podepsalo na vnímání hlavního produktu firmy. Zákazníci podle něj přesně vědí, co mohou očekávat. O označení usilovali pohořeličtí rybáři okamžitě po vstupu do Evropské unie před 15 lety a získali je během tří let, řekl Osička ČTK.

Ještě před vstupem do EU bylo označení Pohořelický kapr registrované u Úřadu pro průmyslové vlastnictví. Po vstupu bylo nutné zažádat si o nové označení. “Byli jsme snad třetí v Česku, kdo toto označení získal, samozřejmě nepočítám české pivo. Ale zároveň jsme usilovali i o další ochranné známky, jako je Klasa a Zlatá chuť jižní Moravy,” uvedl Osička.

Označení kapra je na trhu dobrou marketingovou značkou. Jedním z důvodů, proč o označení v Pohořelicích usilovali, byla snaha ukázat lidem, že se nemusejí orientovat na mořské ryby z dovozu, ale že mohou jíst kvalitní rybí maso domácí produkce. “Zatímco pstruzi či lososi jsou obvykle průmyslově chované ryby, kapr se chová přírodním způsobem a trvá čtyři roky, než je z něj tržní ryba. Dokrmuje se maximálně obilím,” řekl Osička.

Zákazníky má podnik nejen v Česku a na Slovensku, ale i v Rakousku, Polsku či Litvě. “Naši zákazníci nás vnímají velmi dobře, ví, že vždy dostanou kvalitní rybu. Neomezujeme se jen na sousední země,” poznamenal Osička. Že by však vstup do EU pomohl exportu, se podle něj říct nedá. “U každé dodávky je potřeba stále vyplňovat řadu dokumentů,” uvedl Osička.

V Pohořelicích se po vstupu do Unie nezvýšila ani produkce jako u řady průmyslových podniků, které získaly nová odbytiště. “Naší snahou je udržovat produkci, na kterou máme rybníky,” řekl Osička. Rybnikářství dnes hospodaří na 145 rybnících o celkové rozloze přes 1400 hektarů. V posledních letech je však čím dál naléhavějším problémem sucho, které odebírá vodu především z menších násadových rybníků.

Zdroj: ČTK

29.4.2019 7.49, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3