8. 8. 2020

Otazníky nad opravou lávek přes řeku Moravu

Zkracujete si cestu mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem přes řeku Moravu po lávkách v blízkosti restaurace U Komína? Podle Slováckého deníku existuje možnost, že tato zkratka může být uzavřena i půl roku, a možná i celý jeden rok.

Do té doby se budou muset cyklisté i chodci spokojit s odlehlou cestou kolem bývalé lékárny na Moravním nábřeží a prodejny koberců. Důvodem je totiž aktuální výstavba nové lávky i záměr na opravu stávající dřevěné lávky U Komína a dalšího můstku přes Baťův kanál. Cestu přes tato přemostění denně využívá zhruba dva tisíce lidí.

Trasa je přitom uzavřena už nyní, a to z důvodu výstavby jiné lávky, která je součástí právě prováděných protipovodňových opatření. Už kvůli této opravě je v současné době uzavřená celá trasa,včetně„hlavní“lávkypřes Moravu u restaurace U Komína. Otevřena by mohla být opět koncem října, pak jsou ale v plánu opravy dalších dvou přilehlých můstků na trase. A to se mnohým lidem už nyní nelíbí. „Bylo by na místě, aby se investoři domluvili na společných termínech oprav všech těchto lávek. Pokud se budou opravovat v rozdílných časových intervalech, může se stát, že bude spojnice mezi Hradištěm a Starým Městem uzavřena neúměrně dlouho. To by pro spoustu lidí znamenalo dost velký problém,“ míní Stanislava Procházková z Uherského Hradiště. Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková vysvětlila, že prostor přes všechny lávky bylo nutné uzavřít kvůli výstavbě lávky přes suchý poldr. „Tyto práce skončí s největší pravděpodobností na konci října letošního roku,“ vysvětlila mluvčí Gabriela Tomíčková.

Teprve pak by ale mělo dojít na opravu lávky přes Baťův kanál a na zásadní vysprávku hlavní obloukové lávky přes řeku Moravu. Tento se ale bude zřejmě opravovat až příští rok. Informoval o tom mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma. Po opravě volají uživatelé spojnice, kterých přes lávku přejde nebo na bicyklu přejede stovky denně, už několik let. „V dřevěných deskách jsou velké mezery, některé desky se při průjezdu kol zvedají a cyklistům hrozí pád. Most je v místě největších poškození zpevněný plechovými deskami, to však má na jeho celkový stav poměrně velmi malý vliv. Oprava je už více než nutná,“ poznamenal Radim Chovanec, který přes lávku jezdí prakticky denně. Zástupci hradišťské radnice předpokládají, že oprava „hlavní“ lávky by se mohla uskutečnit v roce 2014. „Odhadujeme, že oprava bude trvat dva až čtyři měsíce,“ informoval Jan Pášma. Vedení města v současné době nechalo zpracovat projektovou dokumentaci. „Z tohoto dokumentu pak bude zřejmé, jakým způsobem bude lávka opravena a jaký materiál bude pro její opravu nejvhodnější. Náklady odhaduje na zhruba dva miliony korun. Konečná cena však bude dána až výběrovým řízením na zhotovitele,“ poznamenal Jan Pášma.

Na opravu pochůzné části lávky u restaurace U Komína už odborníci vypracovali studii, která posuzovala několik variant způsobů rekonstrukce. Mimo jiné bylo zhodnoceno i použití rozdílných materiálů plochy, konkrétně dřeva a betonu. „Aktuálně se přikláníme spíše k betonu,“ doplnil Jan Pášma.

V plánu je ale také oprava mostu přes Baťův kanál, tedy spojnice, která se nachází několik metrů za mostem u restaurace U Komína. Někteří obyvatelé Uherského Hradiště vyjádřili obavu, aby se obě lávky neopravovaly v rozdílných termínech a nedošlo tak k neúměrně dlouhému uzavření důležité trasy. Zástupci města připustili, že by byla ideální oprava obou lávek v návaznosti nebo synchronizaci. Na opravu lávky přes Baťův kanál shání staroměstská radnice, která vysprávku financuje, v současné době peníze z dotačních titulů. „Budeme se snažit, abychom naše opravy spojili s podobnými pracemi na lávce U Komína,“ podotkl starosta Starého Města Josef Bazala.

Zdroj: Slovácký deník, foto: Povodí Moravy

17.9.2013 7.28, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6