19. 8. 2019

Osvěta odrazuje školáky od oslav vysvědčení alkoholem

Zatímco v loňském roce se přiznalo 62 % nezletilých studentů, že v rámci oslav předání vysvědčení budou konzumovat alkohol, letos jich je o polovinu méně (29 %). Vyplývá to z ankety platformy Fórum Pijte s rozumem, která oslovila 300 školáků.

Podle výsledků ankety většina studentů (95 %) přitom ví, že konzumovat alkohol smí až od 18 let a dvě třetiny mladistvých již hovořily se svými rodiči o negativních důsledcích konzumace alkoholu. Shodně 29 % nezletilých dívek i chlapců chce letošní školní rok zakončit se sklenkou alkoholu v ruce a svými kamarády. V minulém roce to přitom bylo až 54 % oslovených dívek a 69 % oslovených chlapců. Teenageři chtějí konec roku převážné slavit společně na party se svými kamarády (43 %), 32 % v klubu a 29 % v restauraci.

„Uvědomujeme si, že neustálá edukace mládeže je velice důležitá, protože školáci sice dobře znají věkový limit, od kterého smí konzumovat alkohol, ale často neví, jaké vlastně může mít alkohol účinky na nezralý organismus. Proto považujeme za podstatné je o takových věcech pravidelně informovat,“ říká Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky a provozní ředitel Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s.

O důsledcích alkoholu na organismus se školáci nejčastěji prvně dozvídají od rodiny (46 %), školy (44 %), nejméně se pak o tomto problému dozvídají z publikací (18 %). „Podle studií je nejúčinnějším zdrojem informací rodina, kde dospívající nejčastěji prvně přijdou do styku s alkoholickými nápoji. Také proto se v rámci našeho edukačního programu zaměřujeme i na zvyšování informovanosti rodičů o tom, jak mohou účinně hovořit se svými dětmi o alkoholu,“ dodává Vladimír Darebník.

V roce 2012 bylo v rámci platformy Fóra Pijte s rozumem realizováno 220 přednášek na téma „Pobavme se o alkoholu“ a to celkem v 516 třídách na českých základních školách. V letošním roce je plánováno dalších 333 přednášek o alkoholu a jeho účincích, které mají za cíl informovat děti takovým způsobem, aby byly schopny učinit v budoucnu vlastní a správnou volbu v oblasti konzumace alkoholu. Celkem těmito semináři prošlo 10 260 žáků. Informace o tom, jak s dětmi mluvit o alkoholu, naleznou rodiče a učitelé na stránkách www.pobavmeseoalkoholu.cz.

FÓRUM „Pijte s rozumem“ (FÓRUM PSR, www.forum-psr.cz) je neziskové sdružení významných výrobců a distributorů lihovin v České republice. Provozovatelem fóra je Unie výrobců a dovozců lihovin Česká republika (UVDL). UVDL sdružuje 13 největších výrobců lihovin v ČR – na celém českém trhu s lihovinami v roce 2011 měli členové UVDL 80% podíl.

FÓRUM PSR bylo založeno v červenci 2003 pod názvem České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů (zkráceně FÓRUM PSR – „Pijte s rozumem“). Cílem sdružení je minimalizace škod způsobených zneužíváním alkoholu. FÓRUM PSR tvoří společnosti, které si jsou vědomy své vlastní obchodní svobody, ale také nutnosti předcházet sociálním problémům, které mohou vzniknout zneužitím alkoholu. FÓRUM PSR je nekomerční sdružení, které nereprezentuje obchodní zájmy žádného jednotlivého výrobce ani jakoukoliv část trhu. FÓRUM PSR se věnuje osvětě a prevenci zaměřené na minimalizaci škodlivých následků zneužívání alkoholu a poskytuje seriózní a vyvážené informace související s alkoholem.

Naše voda

 

 

27.6.2013 10.29, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1