10.3.2025 11.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Ostravská ústřední čistírna poškozená při povodních spustila biologické čištění
Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze poškozená při zářijových povodních už spustila i biologické čištění. Aktuálně tak vodu čistí ze zhruba 75 procent. Do stejného stavu jako před záplavami by se měla dostat v květnu či červnu. Mikroorganismy v aktivačních nádržích se musí postupně rozmnožit a adaptovat na přitékající znečištění. Novinářům to dnes řekli zástupci města a společnosti Ostravské vodárny a kanalizace.
Zářijové povodně čistírnu kompletně odstavily z provozu, kvůli její nefunkčnosti tekly splašky do řeky Odry. V lednu se podařilo obnovit první stupeň mechanického čištění, který odstraňoval zhruba polovinu celkového znečištění. Povodně na vodohospodářské infrastruktuře v krajském městě napáchaly značné škody, celkově zhruba za 600 milionů korun, většinu nákladů ale městu pomohl uhradit stát.
Pro spuštění biologického čištění muselo být do aktivačních nádrží navezeno přes 550 metrů krychlových aktivačního kalu. „Celý přítok obou sběračů, který natéká tady do Ústřední čistírny odpadních vod, už přetéká přes celou soustavu čistírny a vytéká do Černého potoka. Mikroorganismy, které tady byly dodány, začnou postupně bujet,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Podle něj ale ještě do čistírny stále nebyly vpuštěny všechny odpadní vody z některých průmyslových areálů, například z Liberty Ostrava či OKK Koksoven. Mikroorganismy zatím na přítok takového znečištění nejsou připraveny. „Zatím nejsou v takové kondici, aby dokázaly tuto vodu zpracovávat,“ podotkl Boháč. V následujících dnech bude čistírna spolupracovat s průmyslovými podniky a postupně se budou vpouštět i jejich znečištěné vody.
Vedoucí oddělení vodohospodářských staveb ostravského magistrátu Jan Kotala připomněl, že i mimo ústřední čistírnu byla zatopena řada čerpacích stanic odpadních vod. Město jich muselo nechat opravit sedm, od ledna už jsou opět v provozu. „Kromě čerpacích stanic máme ještě asi tři stavby kanalizací, kde došlo k výrazné destrukci potrubí. Jde například o Bohumínskou ulici,“ uvedl Kotala. Kanalizace se tam propadla zhruba v délce 100 metrů.
Ústřední čistírna už dříve v aktivačních nádržích zprovoznila provzdušňování tak, aby aktivovaný kal, tedy biomasa tvořená různými organismy, mohl žít a množit se. „Zejména potřebujeme, aby se nám namnožily bakterie, které odstraňují dusík, a to bude ještě nějaký čas trvat,“ uvedl ředitel Ostravských vodáren a kanalizací Petr Konečný.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: OVAK
10.3.2025 11.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizaceAktuality

Zoo v Liberci začne testovat nový systém s mokřadem k úspoře vody
Akt. 16.3.2025 12.26Rubrika: Čistota vody a rekreace

Ve druhém ročníku ŘEŠ LES uspěli studenti z akademie Trutnov
Akt. 16.3.2025 12.25Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě