3. 8. 2020

V Ostravě do Odry unikly ropné látky, ryby zatím neuhynuly

Zatím neznámé množství ropných látek uniklo dnes ráno v Ostravě z areálu odpadové společnosti Suez do řeky Odry. Hasiči níž po proudu postupně instalovali několik norných stěn, které znečištění zachycují. Úhyn ryb či jiných vodních živočichů zatím únik nezpůsobil, řekla ČTK mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.

Firma zjišťuje, co a jakým způsobem do vody uniklo. “Také jsme informovali o znečištění kolegy v Polsku, kam Odra od nás teče,” uvedla Vlčková. Dodala, že až za hranice by se ale znečištění dostat nemělo. Ropné látky se podle ní do vody dostaly ze společnosti Suez odpadovým potrubím. Firma zpracovává a využívá odpady. V Ostravě- Mariánských Horách sídlí její ostravské logistické centrum.

Mluvčí společnosti Kateřina Kodadová ČTK řekla, že vznikla komise složená i ze zástupců státní správy, která rozhodla o přijatých opatřeních. “Jedním z těchto opatření je například uzavření kanalizačního řadu v našem areálu Logistického centra Ostrava. V 18:00 se komise sejde znovu a bude prověřeno, zda byla přijatá opatření účinná,” řekla mluvčí. V té době už bude mít pravděpodobně také informace o tom, co a jakým způsobem do vody uniklo, dodala.

Mluvčí hasičů Petr Kůdela ČTK řekl, že na likvidaci úniku ropných látek se podílelo asi 30 hasičů. Do vody instalovali čtyři norné stěny. “Hasičům se už nedaleko místa znečištění podařilo zachytit značnou část úniku,” řekl Kůdela. Dodal, že ropné látky ve vodě si jako první všiml pracovník Povodí Odry u jezu v městské části Lhotka. Brzy byl zjištěn zdroj, odkud látka vytékala, a výtok byl zcela zastaven. “Norné stěny si ještě před úterním polednem převzali pracovníci Povodí Odry. Na místech budou minimálně dva dny,” uvedl Kůdela.

Dodal, že o vývoj situace se zajímali i jejich polští kolegové, kteří se přijeli podívat k norné stěně vybudované vedle hraničního přechodu mezi Starým Bohumínem a polskými Chalupkami.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Odra)

11.4.2017 14.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6