26.9.2024 8.13, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Ostrava by po povodních chtěla aktualizaci povodňových map i revizi hrází
Město Ostrava by po záplavách chtělo projednat s Povodím Odry aktualizaci povodňových map, revizi hrází i případnou lepší ochranu kritických míst. Novinářům to řekl primátor Jan Dohnal (ODS). Situaci v Ostravě při záplavách zkomplikoval fakt, že se poškodila hráz u soutoku řek Odry a Opavy. Voda se pak dostala do některých částí Ostravy, kde vznikly značné škody. Podle mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárky Vlčkové byla hráz v dobrém stavu, průtoky při povodních však byly extrémní. Podle odhadů povodně na majetku města a jeho společností způsobily škody za 1,5 miliardy korun.
„Určitě nechci v rámci povodní nikoho obviňovat. Je to přírodní katastrofa, za kterou nikdo nemůže. Zase na druhou stranu na jednání vlády, které probíhalo v Ostravě a kde byl přítomen i generální ředitel Povodí Odry (Jiří Tkáč), jsem vznesl svůj požadavek do budoucna. Chtěl jsem, ať se provede aktualizace povodňových map, které v nějaké době vznikly, ale prostě ty mapy nejsou úplně aktuální,“ míní Dohnal.
Poukázal na situaci v době záplav, kdy se město s Povodím Odry neshodlo na tom, zda hrozí zaplavení třebovické elektrárny, kterou nakonec povodeň zasáhla. „V sobotu během povodní jsme se večer s povodím přes média dohadovali, zda dojde, nebo nedojde k zaplavení třebovické elektrárny, kdy Veolia elektrárnu rozebírala, aby ji zachránila před zničením technologií, a povodí nás stále ujišťovalo, že nebezpečí nehrozí,“ podotkl Dohnal.
Podle Vlčkové ale o zaplavení Elektrárny Třebovice rozhodla řada dalších okolností. Jde například o zátarasy z plovoucích předmětů, které nekontrolovatelně zvyšují hladinu povodně. „Také si musíme všichni uvědomit, že k zaplavování nedochází pouze z řek, ale i srážkovou vodou dopadající na zemský povrch, to znamená i na území města Ostravy, kde byl zaznamenán i zcela ojedinělý extrémní jev, kdy byly za povodně naměřeny srážkové úhrny na měřicí stanici Slezská Ostrava ve výši 286 milimetrů,“ řekla mluvčí.
Město bude podle primátora požadovat i revizi hrází. „Nechci říkat, že protržení hráze je chyba někoho konkrétního. Nicméně určitě budeme chtít, ať Povodí Odry provede revizi hrází, my si ty hráze přeměříme, zda odpovídají tomu, jak byly projektovány. Určitě jsou to rezervy, které prostě musíme do budoucna hnát dopředu, ať se minimálně ta technická stránka zlepší. Když jste viděli záběry protržené hráze na soutoku Odry s Opavou, tak by si člověk představil, že v místě soutoku dvou řek ta hráz bude postavena z pevnějšího materiálu než opravdu ze sypaných materiálů,“ uvdl primátor. Pokud by se ukázalo, že stav hráze je v některých místech nevyhovující, bude se město snažit tlačit na to, aby se hráze přestavěly.
Podle Povodí Odry byla hráz v místě přelévání ve výborném stavebně technickém stavu. „Byla pravidelně udržována a v rámci kontrolních jarních povodňových prohlídek kontrolována,“ řekla mluvčí. Zároveň poukázala na to, že předběžné kulminační průtoky z letošní povodně dosáhly hodnoty kolem dvousetleté vody na Odře ve Svinově a zhruba třísetleté na Opavě v Děhylově. „Střet těchto povodňových vln znamenal pro Odru na soutoku s Opavou průtok kolem 1300 metrů krychlových za sekundu, stoletý průtok je pro tuto říční trať stanoven na 846 metrů krychlových za sekundu. Návrhový průtok pravobřežní říční ochranné hráze pro město Ostravu a jeho městský obvod Přívoz byl tak překročen přibližně o 450 metrů krychlových za sekundu,“ uvedla Vlčková.
Dodala, že město má od Povodí Odry k dispozici všechny potřebné informace o záplavových zónách i o kritických místech, kde hrozí při záplavách větší riziko. Povodí Odry je připraveno vedení města při osobním jednání vysvětlit všechny případné nejasnosti.
„Když se dnes půjdete podívat na tu protrženou hráz, tak už je v podstatě připravena na to, aby mohla být stavěna nová. Teď tam probíhá dočasná stavba. …. a od nového roku by mohla začít stavba nové hráze, která by měla být odpovídající tomu soutoku,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: HZS Moravskoslezský kraj
26.9.2024 8.13, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony