1. 6. 2020

Ornitologové vyzývají: Zabezpečte skla před nárazy ptáků

K letošnímu desátému výročí projektu „Jaro ožívá“ nachystali ornitologové dárek pro ptáky. Informovala o tom dnes Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO) s tím, že cílem proměnit neviditelná skla v našem okolí ve viditelná, aby se o ně ptáci nezabíjeli.

Výzva „Zabezpečte skla!“, téma letošního roku, poletí mezi dětmi od školy ke škole, od domu k domu. Vše se dozvíte na www.springalive.net. Více než miliarda ptáků na světě každým rokem hyne na následky nárazu do skla. Protihlukové stěny, moderní prosklené budovy, zastávky či prosklané rodinné domy se v našem okolí vyskytují stále častěji a ptáci je prostě nevidí. Nechceme, aby ptáci zbytečně umírali, snažíme se plochu zabezpečit. Často ale jedinou siluetou dravce, která nefunguje! „Nejnebezpečnější je čisté čiré sklo a plochy, které zrcadlí okolí. Ptáci nechápou, že ten strom v okně není opravdový, ale jen odrazem stromu za ním“, vysvětluje Dobruská.

A jak proměnit neviditelná skla ve viditelná? „Není to nic těžkého, jenom musíme vědět, jak na to. A to se dozvíme právě v rámci letošního tématu Jaro ožívá „Zabezpečte skla!“, dodává Dobruská. Aspoň jedno takové neviditelné sklo určitě ve svém okolí odhalíte, ať už doma, ve škole, v práci nebo kdekoli jinde. Jen nezapomeňte, že pokud sklo není vaše, je třeba domluvit jeho zabezpečení s majitelem! Jak poznáte nebezpečné sklo i jak ho dobře zabezpečit, se dozvíte i v brožuře Ptáci a skla, která je volně ke stažení. Pokud máte zájem o tištěnou podobu, kontaktujte ornitology na dobruska@birdlife.cz.

Také letos doprovází projekt „Jaro ožívá“ soutěž., které se jako obvykle bude odvíjet od letošního tématu. Zabezpečte skla ve svém okolí. Zkuste najít na budově školy nebo i jinde místo, kde se nejvíce zrcadlí okolní stromy nebo kde je vidět skrz budovu, a toto místo zabezpečte. Pošlete nám fotku své realizace před a po na adresu dobruska@birdlife.cz do 10. června 2018. Jak fotografii udělat, abychom ji mohli posoudit, najdete na www.springalive.net. Budeme hodnotit zabezpečení ze dvou hledisek – funkčního i estetického, oceníme zajímavý nápad. A jelikož soutěž je součástí „Jaro ožívá“, samozřejmou podmínkou zapojení do soutěže je zadání prvního pozorování alespoň jednoho  druhu, jehož přílet s „Jaro ožívá“ sledujeme. Výherci se mohou těšit na zajímavé ceny.

Naše voda, ilustrační foto (pohled do okna ve vnímání člověka a ptáka) ČSO

1.3.2018 16.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5