13.3.2017 13.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Ornitologové vybízejí veřejnost ke sledování příletu čápů
Při pohledu na mapu čapích hnízd na cap.birdlife.cz zjistíme, že je v současné době v ČR obsazeno již 34 hnízd. Upozornila na to dnes Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO).
Někteří čápi tedy již navzdory pranostikám přilétli, veřejnost se přitom podle Dobruské může zapojit do sledování dalších příletů a termínů, kdy se poprvé objeví na sledovaném hnízdě, na portálu cap.birdlife.cz!
Známe dvě hlavní tahové cesty čápů: východní (přes Malou Asii) a západní (přes Gibraltar). V posledních letech se však stále více setkáváme se zimováním ptáků nejen v jihozápadní Evropě, ale i v Česku. Teplejší zimy a nízká či dokonce žádná sněhová pokrývka umožní čápům naši zimu přežít. „Při pohledu na mapu hnízd většinu obsazených vidíme v západní části republiky,“ uvádí Dobruská. „To je oblast, odkud čápi odlétají západní tahovou cestou. Je velice pravděpodobné, že čápi, kteří již na hnízdech jsou, strávili zimu v jihozápadní Evropě.“
Tah čápů je velice závislý na počasí a na něm bude záležet, za jak dlouho se zbývajících čápů dočkáme. Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu a čekají na lepší počasí. „Čápi jsou plachtaři, kteří využívají stoupavých vzdušných proudů. Ty v chladném období nenajdou a musí čekat,“ vysvětluje Dobruská.
„A jelikož čáp bílý je první z ptáků, jejichž přílet sledujeme na Jaro ožívá, podělte se s námi o své letošní první pozorování čápa na www.springalive.net! Jaro sice ještě nezačalo, ale při procházce přírodou jeho příznaky již uvidíte i uslyšíte na každém kroku,“ vyzývá Dobruská.
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavého ptactva. Klíčovou součástí je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
13.3.2017 13.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě