17. 10. 2018

Ornitologové učí studenty, jak chránit polní ptáky

Česká společnost ornitologická (ČSO) představila na Střední zemědělské škole v Přerově nový výukový program, zaměřený na ochranu ptáků zemědělské krajiny. Informoval o tom dnes ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Studenti se seznámili s koroptví polní, čejkou chocholatou, skřivanem polním a dalšími typickými ptačími druhy zemědělské krajiny, kterých při současném zemědělském hospodaření stále ubývá. Současně se dozvěděli, jak mohou ptákům pomoci zemědělské dotace nebo drobné změny v hospodaření. Akce probíhá ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem a byla podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Z české krajiny mizí dříve běžné druhy ptáků, kterým nevyhovuje současná zemědělská praxe. Asi nejznámějším zástupcem těchto druhů je koroptev polní. V rekordním roce 1935 se ulovilo více než 2,5 milionu koroptví, dnes je chráněná zákonem a z mnoha oblastí zcela vymizela. Mezi další dlouhodobě ubývající druhy patří např. čejka, skřivan nebo chřástal polní.

„Zemědělská krajina i způsoby hospodaření se za posledních 60 let dramaticky změnily. Pestrou mozaiku políček nahradily jednolité lány, meze jsou rozorané, louky odvodněné, monstrózní stroje vystřídaly zvířata a konvenční zemědělec dnes nemůže hospodařit bez chemie. Takové zemědělství většině ptačích druhů nevyhovuje a nelze se divit, že ptáků ubývá. Praktické zkušenosti některých farem ze západní Evropy přitom dokazují, že je možné hospodařit se ziskem a současně chránit přírodu. Základem je mít chuť pomoci a efektivně využívat zemědělských dotací,“ přibližuje problematiku Václav Zámečník, zemědělský specialista ČSO.

„Jednou z nejdůležitějších cest k řešení nepříznivého vývoje zemědělské krajiny je oslovit a zaujmout novou generaci zemědělců,“ zdůrazňuje lektorka výukového programu Pavlína Vymazalová. „Program proto cílíme na studenty středních zemědělských škol a o problémech jen nehovoříme, ale bereme studenty i ven, kde jim ukazujeme vše názorně a v praxi.“

A jak popisují své zkušenosti sami studenti? „Přednáška byla velmi poučná, k dispozici zajímavé podání daného tématu, spousta aktivit, skupinových prací a her, jenž se nám líbily,“ popsal v anonymním hodnocení jeden ze účastníků programu. A další to shrnul jednoduše: „Celkově to bylo bezva.“ Výukový program zaujal i učitelku Hanu Učíkovou: „Při tomto programu jsem cítila z řad studentů skutečný zájem. Většina žáků žije na venkově, prostředí zemědělské krajiny znají a zajímají se o životní prostředí v místě, kde žijí. Určitě byl program velmi přínosný.“

„Součástí výukového programu, který zatím nabízíme středním školám v Olomouckém kraji, jsou i exkurze za akrobatickým letcem čejkou chocholatou a tajemným obyvatelem luk chřástalem polním. Zemědělská krajina je však ohrožena po celém území státu, proto je třeba osvětově působit ve všech krajích. Rádi zájemcům o problematiku vypomůžeme, stačí kontaktovat Českou společnost ornitologickou,“ uzavírá Václav Zámečník.

Naše voda, foto Hana Učíková

17.3.2015 9.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >