28.2.2014 9.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy
Ornitologové spouštějí další ročník kampaně Jaro ožívá
Již po páté u nás 1. března startuje pozorování jarního příletu ptáků v rámci projektu „ Jaro ožívá“. Informovala o tom dnes Lucie Hošková z České společnosti ornitologické (ČSO) s tím, že do projektu se může zapojit i laická veřejnost.
Postup jara Evropou lze podle ní sledovat na www.springalive.net, kde můžete i vy přispět svými záznamy pozorování, tak jako tisíce dalších pozorovatelů z mnoha zemí. Kampaň Jaro ožívá sleduje přílet pěti tažných druhů ptáků: vlaštovky, kukačky, rorýse, čápa (bílého) a vlhy. Letos se do kampaně pod hlavičkou největší společnosti na ochranu ptactva BirdLife International zapojí již 50 zemí z Evropy, Asie a Afriky a tisíce nadšenců zaznamenají svá první jarní pozorování na www.springalive.net.
K účasti na projektu není třeba být odborníkem na ornitologii. Naučit se rozeznat základní druhy a vyplnit údaje do internetového formuláře zvládne s případnou dopomocí rodičů i malé dítě a právě pro děti je akce primárně určena. Pozorování a určování ptáků se nicméně může stát zajímavým zpestřením při jarních procházkách pro všechny věkové kategorie – od školky až do důchodového věku.
Na stránkách „Jaro ožívá“ naleznete mimo jiné i mapy s postupem jednotlivých druhů Evropou, informace o tažných ptácích i hlasy ptáků a různé interaktivní hry. Jelikož se této akce účastní již desítky škol, nabízejí webové stránky i speciální část pro učitele, kde naleznou četné materiály pro zpestření výuky, které zábavnou formou představují žákům migrující druhy ptáků.
Již nyní jsou na stránkách kampaně první pozorování čápů z České republiky – jedná se ovšem vždy o spíše ojedinělé případy jedinců zimujících u nás či jinde v Evropě, nikoliv o navrátilce z Afriky, které můžeme čekat nejdříve v polovině března.
Čápovi ostatně bude letos věnována zvláštní pozornost, jelikož se stal ptákem roku. Kromě zaznamenávání příletů na www.springalive.net bude mít každý možnost je sledovat po celý rok a zejména v době hnízdění. Již na svatého Řehoře (12.3.) bude totiž spuštěn speciální čapí web cap.birdlife.cz, kde naleznete o čápech množství informací, budete moci spoluvytvářet atlas čapích hnízd nebo zjistit kdy a kde se uskuteční vycházky za čápy. V rámci akce pták roku je možnost zapojit se i do fotosoutěže o dalekohled Swarovski a další zajímavé ceny viz cap.birdlife.cz.
Již několik let se České republice daří obsazovat šesté místo v počtu pozorování. V roce 2013 z celkového počtu 285657 jarních pozorování v Evropě a Asii jich 3313 pocházelo z ČR. „Stále více se do kampaně zapojují i africké země, kde účastníci zaznamenávají přílet druhů na zimoviště. Sledování ptáků tedy pomáhá propojit nadšence z celého světa a přispívá k ochraně a osvětě nejen v Evropě,“ konstatuje Hošková.
Projekt je dlouhodobě podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA).
Naše voda, ilustrační foto ČSO
28.2.2014 9.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzyAktuality
Povodňové škody v Opavě přesáhnou 12 miliard, prioritou jsou nyní školy
Akt. 12.1.2025 18.50Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace