20. 10. 2018

Ornitologové spolu s Danem Bártou vyzývají ke sčítání čápů

Dan Bárta v hlavní roli nového klipu České společnosti ornitologické (ČSO) vyzývá: Sčítejte čápy, ať víme kolik jich u nás žije! A vyzývá k tomu i předseda ČSO Zdeněk Vermouzek s tím, že uvedený klip je přístupný na čapím webu cap.birdlife.cz.

V těchto dnech se v hnízdech čápů bílých – ptáků roku 2014 –začínají objevovat první mláďata. „Pozorování čápů a hlášení jejich hnízd do mezinárodního sčítání přestavuje chvilku velice příjemného zastavení během rušných všedních dní,“ tvrdí Vermouzek. Podle něj se do sčítání již zapojilo přes 300 lidí a další se stále přidávají.“

ČSO vyhlásila letos čápy Ptákem roku. Zároveň probíhá 7. mezinárodní sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých. „První mláďata máme hlášena už z několika hnízd a každý den přibývají další,“ říká Vermouzek. „Snad budou mít letos větší štěstí než loni, kdy se kvůli dlouhé zimě líhnutí asi o 14 dní opozdilo a nešťastně tak spadlo do chladného a extrémně deštivého června. Následky byly tragické.“ Jen asi čtvrtina čápů vloni úspěšně vyvedla mladé. Mnohá čápata uhynula promočená a podchlazená nebo z nedostatku potravy.

Jak zvládnou čápata letošní sezónu může pomoci zjistit každý zájemce o pozorování ptáků. Čápa bílého poznají všichni a mláďata na hnízdech jsou také dobře viditelná. Na webu cap.birdlife.cz mohou lidé přidávat svá pozorování a nahrávat fotografie. Vzniká tak unikátní databáze, která si klade za cíl zmapovat všechna hnízda čápů bílých na našem území. „Období líhnutí mláďat je ideální pro získání dalších cenných údajů. Právě jsme na náš web přidali novou mapu, ve které si mohou lidé najít, kde už se čápům vylíhla mláďata,“ upozorňuje šéf ČSO.

Ornitologové evidují zatím více než 1100 čapích hnízd, z toho 300 získali nově získali díky spolupracovníkům z řad široké veřejnosti. Přes web a speciálně zřízenou adresu cap@birdlife.cz lze také upozornit na případné problémy na hnízdech.

Pozorování čápů je nepochybně krásným zážitkem. Ornitologové proto ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku vyhlásili soutěž o nejkrásnější čapí fotku. „Soutěží se o opravdu zajímavé ceny, navíc vítězové naleznou své fotografie jak na putovní výstavě, tak v prestižním katalogu,“ láká k účasti Vermouzek.

Dosavadní výsledky sčítání čápů

počet hnízd v evidenci:          1134

z toho letos kontrolovaných:  736 (65%)

z toho počet hnízd s mláďaty: (to je právě předmětem sčítání)

letos obsazených hnízd:         617 (84% ze všech letos kontrolovaných)

počet letos nově registrovaných hnízd:         296

počet lidí, kteří do sčítání přispěli:                 319

Zdroj dat: ČSO, ilustrační foto: Naše voda – Nina Havlová

23.5.2014 11.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >