22. 10. 2018

Ornitologové požadují po EU větší ochranu evropské přírody

Na pátečním bruselském summitu lídrů členských států Evropské unie, při kterém byl projednáván nový rozpočet Evropské unie, nebyla vůbec řešena problematika ochrany přírody. Informoval o tom ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Do ulic Bruselu proto vyrazili demonstranti vedení organizací BirdLife Europe a partnerskou německou organizací NABU, a vyzvali evropské představitele států a vlád aby ukončili “Mlčení politických špiček” a poskytli z připravovaného rozpočtu Evropské unie více peněz pro ochranu přírody a podporu druhové pestrosti. K výzvě se přidalo více než 130 evropských nevládních organizací. Během rozhovorů o příštím rozpočtu Evropské unie, vedených v budově Evropské rady se demonstranti shromáždili na nedaleké ulici Rue de la Loi, oblékli se jako představitelé různých hlav států Evropské unie a nasadili si masky inspirované filmem “Mlčení jehňátek”. BirdLife Europe podporovaný 133 dalšími organizacemi vyzval, aby dosud prázdná slova byla podpořena konkrétními rozpočtovými opatřeními a přinesla více peněz pro přírodu v příštím rozpočtu EU.

Harriet Bradley, BirdLife Europe: “Očekáváme, že sliby Evropské unie ohledně udržitelného rozvoje se změní na konkrétní sumy určené na ochranu přírody. Pokud mají vedoucí představitelé EU znovu získat důvěru svých občanů, musí prokázat, že to myslí vážně s ochranou druhové pestrosti, která je klíčová pro přežití naší planety.” Podle Vermouzka (BirdLife Česko) „je příroda naším společným evropským dědictvím a současně tématem, které obyvatele Evropy zajímá, jak prokázala i kampaň #NatureAlert před dvěma lety. „Přitom se opakovaně dozvídáme, jak přicházíme o stále další části přírody. Je nejvyšší čas, aby evropští lídři začali konečně konat, příčiny současného špatného stavu jasně pojmenovali a vyčlenili v rozpočtu prostředky na jeho zlepšení,“ zdůrazňuje Vermouzek.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

24.2.2018 7.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >