19. 9. 2020

Ornitologové jednají o záchraně vzácných vodních ptáků

Na dně vypuštěného rybníka na Hodonínsku letos zahnízdily dva páry u nás kriticky ohrožených tenkozobců opačných a čtyři páry pisil čáponohých. Nejen ty ale ohrožuje, jak podotýká ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek, bahnité dno místy s mělkou vodou, které si pro hnízdění ptáci vybrali.

Po plánovaném opětovném napuštění rybníka by podle Vermouzka nevyhnutelně došlo k zaplavení a zničení hnízd těchto ohrožených druhů bahňáků. U nás jsou přitom tyto ptačí druhy velkou vzácností – v celé ČR hnízdí maximálně 10 párů tenkozobců opačných a 20 párů pisil čáponohých. O jejich záchraně nyní jednají zástupci orgánů ochrany přírody s Rybářstvím Hodonín, s.r.o. „Ptáci teď sedí na vajíčkách, což trvá 24–26 dnů, rodiče pak vodí mláďata 4–5 týdnů, v mělké vodě a na blatech loví hmyz, červy a korýše. Aby bylo hnízdění úspěšné, je nezbytné zachovat stávající stav nejméně do srpna, což samozřejmě naráží na provozní potřeby rybníkářů,“ popisuje situaci Gašpar Čamlík.

„Rybníky na nízké vodě nebo zcela vypuštěné rybníky přilákají zpravidla velké množství ptáků, připomínají jim totiž přirozené prostředí mělkých mokřadů, kde nachází dostatek potravy,“ vysvětluje Vermouzek. To se stalo na Hodonínsku, kde letos zůstaly nenapuštěné také některé větší rybníky a přilákaly desítky druhů vodních a mokřadních ptáků a tím i desítky milovníků ptáků z celé České republiky. „Jen na Hodonínsku hnízdí aktuálně 11 párů pisil a další ještě přibudou. Ptáky na Komárovském rybníku je možné pozorovat od výpusti z rybníka nebo od Kyjovky protékající středem rybniční soustavy,“ radí Jaroslav Zaňát. Případní návštěvníci, by ale měli být maximálně ohleduplní a nevstupovat do prostoru rybníka a na příčné hrázky, aby nedocházelo ke zbytečnému rušení hnízdících ptáků.

Naše voda, foto: (Pisila čáponohá hnízdí v těsné blízkosti vody a i malé zvýšení hladiny tak může ohrozit její snůšku), autor Luboš Mráz

2.6.2017 8.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4