23. 8. 2019

17.9.2018 8.32, Rubrika: Statistiky a kauzy

Ornitologové budou mapovat místa nebezpečná pro ptáky

V týdnu od 24. do 30. září se lidé po celém světě vydají ke skleněným plochám ve svém okolí a při akci Collision Count Week pořádané organizací FLAP Canada budou pátrat po ptácích, kteří se nárazem do zrcadlící nebo průhledné plochy zabili nebo poranili.

Do akce se pod záštitou České společnosti ornitologické (ČSO) zapojí i lidé v Česku. „Mapovat ptáky zabité o skla může opravdu každý. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.cz/avif. Přesný návod a tipy pro mapování a následné zadávání informací najdou lidé na webu České společnosti ornitologické,“ vysvětluje Lukáš Viktora, který se v ČSO problematice kolizí ptáků se skleněnými plochami věnuje.

Doposud se ornitologové věnovali hlavně nebezpečným zastávkám hromadné dopravy. Vyvinuli dokonce speciální aplikaci pro jejich snadné posouzení jejich nebezpečnosti a jedna z častých obětí skleněných zastávek – červenka obecná – byla zvolena Ptákem roku 2016 právě proto, aby na problematiku skleněných ploch upozornila. „Teď se naše pozornost přirozeně rozšířila i na další rizikové plochy,“ dodává Lukáš Viktora.

„Z dosavadních zkušeností při jednání s majiteli a provozovateli nebezpečných skleněných ploch víme, jak je důležité mít data, o která se můžeme opřít,“ říká Lukáš Viktora. Kvalifikované odhady odborníků hovoří o statisících ptáků v Česku a jedné až dvou miliardách ptáků na celém světě, kteří každoročně zahynou po nárazu do skleněné plochy. Letošní hromadné mapování pomůže získat přesnější čísla. Lidé navíc pátráním po zabitých ptácích pomohou k jejich lepší ochraně – poskytnou totiž ochranářům údaje, o které se budou moci opřít při jednání o zabezpečení rizikových ploch. Pokud lidé objeví ptáky, kteří náraz do skla přežili, mohou se obrátit na nejbližší záchrannou stanici.

Naše voda, ilustrační foto (skleněné plochy zabíjí ptáky po celém světě), autor: Carla E. V. Porter, FLAP Canada

17.9.2018 8.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1