8. 8. 2020

Optimální alternativa k tuzemským kaprům – sumeček africký

Tento týden jsme vám v reportáži z největšího tuzemského intenzivního farmářského chovu ryb slíbili recept na přípravu pokrmů ze sumečka afrického. Slib samozřejmě plníme.

Ačkoli webová stránka Naše voda recepty na přípravu ryb nezveřejňuje, neboť o to se stará facebooková verze našeho portálu, čas od času děláme výjimku, zejména v případě ve veřejnosti nepříliš známých ryb. To je v případě sumečka afrického umocněno ještě skutečností, že jde o rybu, která se svou cenou kolem 90 korun za kilogram živé váhy blíží nejvíce cenám u nás převážně konzumovaného kapra, a je tedy pro mnoho spotřebitelů cenově dostupná.

Sumeček africký je velmi chutná ryba. Je zajímavé, že jeho maso je před tepelnou úpravou červené jako u lososa (viz ilustrační foto), tepelnou přípravou ale zbělá. Nejlepší a nejjednodušší recept je sumečka nakrájet na kolečka, osolit, okmínovat (případně obalit v mouce) a osmažit na tuku – olej, máslo s kapkou oleje a podobně. Jeho chuť není tak aromatická, není proto nutné zakapávat maso citrónem. Maso je velmi lahodné a díky vyššímu obsahu tuku šťavnaté.

Filety ze sumečka jsou velmi vhodné k smažení, pečení i k dušení. Prodávané filety jsou bez kůže a kostí, proto jsou také velmi vhodné pro naše nejmenší. Pokud si přineseme domů celou rybu, lze z jejích vnitřností a hlavy uvařit výbornou rybí polévku, která je oproti klasické rybí polévce z kapra chuťově výraznější – ostřejší.

Jak jsme již na portálu Naše voda v minulosti informovali, u většiny ryb platí, že je nutriční chybou stahovat ryby z kůže. Platí to i u sumečka, kůže se krásně vypeče a dodá masu chuť i těsně pod kůží koncentrované látky příznivé pro náš organismus.

Zdroj: facebook Naše voda, redakčně upraveno

31.5.2013 8.10, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2019>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30