20. 9. 2020

16.8.2019 15.08, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Opravu přivaděče do přehrady Hubenov zdržuje jednání o pozemcích

Povodí Moravy začalo vybírat firmu na rekonstrukci jednoho ze dvou přivaděčů určených ke zlepšování přítoku do vodárenské přehrady Hubenov na Jihlavsku. O zahájení zadávacího řízení na akci s předpokládanou cenou skoro 32 milionů korun podnik informoval ve věstníku veřejných zakázek.

Týká se skoro tři kilometry dlouhého Jedlovského přivaděče. Pro obnovu druhého přivaděče do Hubenova zatím povodí chybí souhlas vlastníka pozemků. ČTK to sdělil mluvčí podniku Petr Chmelař. “To je i důvod k rozdělení stavby na dvě části, abychom co nejdříve byli schopni alespoň Jedlovským přivaděčem přivádět do Hubenovské nádrže tak potřebnou kvalitní surovou vodu,” uvedl Chmelař. Přehrada Hubenov zásobuje pitnou vodou padesátitisícovou Jihlavu a obce v okolí. Rekonstrukci Jedlovského přivaděče by podle údajů ve věstníku chtělo povodí dokončit v příštím roce. Uskutečnění druhé stavby, týkající se 3,7 kilometru měřícího Jiřínského přivaděče, podnik předpokládá v roce 2021. Zásoby vody v přehradě Hubenov loni kvůli suchu výrazně klesly, v listopadu byla podle tehdejších údajů povodí zaplněná jen z 36 procent. Teď je její zásobní prostor zaplněný z 84 procent, což je podle Chmelaře s ohledem na minulý rok výborný stav.

Potrubí, jimiž teče voda z povodí Jedlovského a Jiřínského potoka, jsou ve špatném stavu. Rekonstrukce přivaděčů podle mluvčího zabrání ztrátám a černým odběrům. “A především bude zajištěna kvalita vody přiváděné do vodní nádrže Hubenov a bude odstraněn jejich havarijní stav,” uvedl.

I rekonstrukce Jiřínského přivaděče je podle Chmelaře připravená, včetně žádosti o stavební povolení. K ní je ale potřeba doložit souhlas vlastníků pozemků dotčených stavbou. Během dvouletých jednání se povodí nepodařilo získat souhlas jednoho z nich, který má v trase několik pozemků. “Byly prověřovány také další možnosti, jako přeložky přivaděče v místě dotčených pozemků, které však nebyly technicky možné,” uvedl Chmelař. Dodal, že Povodí podniká kroky k získání práva stavby.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (přivaděč vody) Naše voda – Nina Havlová

16.8.2019 15.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4