21. 7. 2019

Oprava čistírny ve Vrapicích má zpoždění

Oprava čistírny odpadních vod v Kladně -Vrapicích má zpoždění, čistírna tak funguje na hranici kapacity, kdy je v provozu jen zhruba třetina technologií. Poukazuje na to zpravodajství ČTK.

Kvůli havarijní situaci provozu byla začátkem dubna nucená odstávka, kdy se vypouštěla jen částečně vyčištěná voda. ČTK to řekl Pavel Pobříslo, provozní ředitel Středočeských vodáren, které čistírnu provozují. Částečně vyčištěná voda prochází mechanických čistícím procesem. Na životní prostředí v korytě Dřetovického potoka, do kterého voda z čistírny teče, by neměla mít při krátkodobém vypouštění dopad, v nejbližším rybníku ale uhynuly ryby. Úhyn podle Pobřísla mohl, ale nemusel souviset s odstávkou čistírny, proto s rybáři dál jedná a bude s nimi řešit i případné odškodnění.

Oprava čistírny zhruba za 150 milionů korun začala loni v červnu a hotová měla být letos v zimě, zhotovitel prací ale posunul termín na polovinu května. Důvodem zdržení je podle Pobřísla několik faktorů, například to, že se v zimě nedaly dělat některé práce. Cílem rekonstrukce je modernizace technologií, aby byl provoz čistírny ekologičtější a splňoval i nejnovější normy. “Po dobu opravy byla odstavena jedna ze dvou aktivačních nádrží,” uvedl Pobříslo.

V aktivačních nádržích žijí bakterie, které vodu čistí. Po Velikonocích nastal kolaps bakterií v nádrži, protože byly dlouhodobě přetěžované. Navíc na začátku roku a o Velikonocích přitekla do čistírny extrémně znečištěná voda. Provozovatel čistírny situaci řešil s Českou inspekcí životního prostředí, která doporučila odvoz kalu se znehodnocenými bakteriemi a dovezení nového kalu z jiné čistírny odpadních vod. Tento proces trval zhruba tři dny a pro Středočeské vodárny to podle provozního ředitele znamenalo náklady navíc v řádu statisíců korun. Navíc v rybníku u Stehelčevsi poblíž čistírny uhynuly ryby. Rybářům Středočeské vodárny nabídly technickou pomoc a dále s nimi jednají.

Vrapická čistírna odpadních vod v Kladně byla založena v roce 1968. Nyní má kapacitu zhruba 70 000 obyvatel, což je zhruba o 2 000 více, než je počet obyvatel největšího středočeského města. Kapacita čistírny se při rekonstrukci měnit nebude.

ČTK, ilustrační foto Naše voda

14.4.2016 14.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4