4. 4. 2020

19.9.2018 9.04, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Opatření Ministerstva zemědělství na snížení rizik sucha

Výstavba nových rybníků, nadlepšení průtoků, důslednější pozemkové úpravy, zpřísnění podmínek hospodaření pro zemědělce jsou některá z opatření, která navrhuje Ministerstvo zemědělství (MZe) v boji proti suchu. Soubor opatření publikoval resort v nejnovějším vydání elektronického bulletinu „Zprávy z Ministerstva zemědělství“.

NOVÉ RYBNÍKY
Vyhlásili jsme výzvu pro obce na rekonstrukce, odbahnění, obnovu obecních rybníků, případně jejich výstavbu. Mezi obce nebo jejich svazky rozdělíme 400 milionů korun. Na stavbu rybníka může obec získat příspěvek až 10 milionů, na jeho rekonstrukci až 2 miliony korun. Od roku 2016, kdy podprogram funguje, jsme poskytli 470 milionů korun, což pomohlo vybudovat nebo rekonstruovat 400 rybníků. Podpora je přichystána do roku 2020 a celkem díky ní obce získají 1 miliardu korun. Další žádosti přijímá MZe od 17. září 2018 do 15. ledna 2019. Kompletní podmínky najdete na webu resortu.

VÝZNAM VODNÍCH NÁDRŽÍ
Na konci srpna bylo sucho na 94 % území Česka, což bylo letošní maximum. V 70 % republiky bylo sucho výjimečné či extrémní. Od jara jsme pro nadlepšení průtoků pustili do řek 360 milionů kubíků vody. Dále připravujeme výstavbu vodních nádrží – Vlachovice na Zlínsku (zásobní kapacita 29 milionů kubíků), Senomaty a Šanov (1,2 milionu kubíků) a Kryry na Rakovnicku (7 milionů kubíků). Plánujeme zvýšit i hladinu Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů. Změna poldru Skalička v Pobečví na vodní nádrž se zásobním prostorem zase umožní využívat vodu pro zemědělství. Tato vodní nádrž by s plánovanou kapacitou 42 milionů kubíků mohla překlenout oba hydrologické extrémy, tedy povodně i sucho. Příprava vodní nádrže Nové Heřminovy (15 milionů kubíků) je zpomalena především kvůli nesouhlasu obce Nové Heřminovy. V současné době je vykoupeno 99 % plochy zátopy, vlastníci zbývající části (zastupitelé obce) nemovitostí se prodeji brání. Z důvodu veřejného zájmu bude nutné přistoupit k vyvlastnění zbývajících nemovitostí. Podporujeme také obnovu, rozvoj a rekonstrukci závlahových zařízení. V současnosti se realizují projekty ve výši 180 milionů korun.

MENŠÍ RYBNÍKY NA OHLÁŠENÍ
Připravujeme návrh na výrazně jednodušší podmínky pro stavbu malých rybníků na vlastním pozemku. Malá vodní nádrž do 2 hektarů s výškou hráze do 1,5 metru nově bude možné postavit tzv. na ohlášení. Nyní je nutné mít stavební povolení.

POZEMKOVÉ ÚPRAVY JAKO NÁSTROJ
Strukturu krajiny podporujeme fiančně i v rámci Programu rozvoje venkova, v tomto programovém období je pro ně vyčleněno přibližně 3,2 miliardy korun. Pozemkové úpravy však do budoucna musí klást ještě větší důraz na vodní režim krajiny, a z toho důvodu připravujeme úpravu metodiky jejich realizace. Loni šly na pozemkové úpravy skoro 2 miliardy korun, meziročně o 59 % více.

KRAJINA NAD ZLATO
Od příštího roku se pro zemědělce zpřísní podmínky hospodaření v oblasti protierozní ochrany půdy. Jednak dojde k více než dvojnásobnému navýšení výměry ploch, které jsou před erozí chráněny prostřednictvím tzv. DZES 5 – standardu dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy, a jednak se upravují podmínky hospodaření na těchto plochách. Například dojde k rozšíření minimální šíře ochranného pásu ze stávajících 12 m na 22 m. Tímto se lépe přeruší svažitý pozemek, zpomalí se odtok vody a umožní usazování unášených půdních částic. Při porušení povinností DZES jsou kráceny zemědělské dotace. Využití postupů DZES 5 navrhujeme rovněž v protierozní vyhlášce, kterou fializujeme společně s Ministerstvem životního prostředí.

MZe, ilustrační foto (most v Heřminovech) Naše voda – Nina Havlová

19.9.2018 9.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3