3.5.2022 0.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Olomoučtí přírodovědci cílí na záchranu kriticky ohroženého karase obecného
Olomoučtí přírodovědci se zaměřili na záchranu karase obecného, v českých vodách jde o jeden z nejohroženějších druhů ryb. Na projektu s názvem Zachraň karase!, který má pomoci posílit skomírající populaci této ryby v přírodě, se kromě univerzity podílí i Biologické centrum Akademie věd ČR. Kromě mapování a tipování vhodných míst k rozšíření jeho populace přispějí k jeho rozmnožení i sami zástupci přírodovědecké fakulty – v úterý vysadí pět desítek těchto mladých jedinců přímo ve svém rybníčku v areálu fakulty. ČTK o tom informovali zástupci fakulty.
Cílem projektu Zachraň karase! je podle informací na www.zachrankarase.cz najít místa, na která se chtějí při jeho záchraně zaměřit, zmapovat úbytek karase obecného v čase, vytipovat vhodné zbytkové populace k využití pro jeho návrat do krajiny a najít vhodné lokality pro jeho vysazení.
Zástupci fakulty upozorňují na to, že karas obecný patřil mezi nejběžnější tuzemské druhy ryb. Hojně se vyskytoval v návesních rybníčcích, slepých ramenech a tůních okolo řek. “Je to totiž mistr v přežívání za nehostinných podmínek, ve kterých ostatní druhy ryb už hynou. Umí dlouhodobě přepnout na anaerobní, tedy bezkyslíkatý metabolismus. Díky tomu přežívá i v zabahněných tůních pokrytých ledem a sněhem, kde v zimě kyslík rychle a na dlouhou dobu dochází,” uvedl Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR.
V posledních letech však tento druh vytlačil v rybníčcích a tůních podobně odolný karas stříbřitý. Stejně dopadly i mnohé další druhy živočichů, například obojživelníků. “Do projektu zaměřeného na nalezení posledních populací kriticky ohroženého karase obecného se může na internetových stránkách www.zachrankarase.cz zapojit i široká veřejnost a pomoci tak objevit nové lokality. Vybrané geneticky vhodné populace poté poslouží k založení podobných záchranných chovů, jaký vzniká v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici,” doplnila mluvčí fakulty Šárka Chovancová.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, svankällan
– 3.5.2022 0.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářstvíAktuality

Lovte stromy jako pokémony s aplikací Tree Check
Akt. 21.5.2022 5.35Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V západní polovině Česka mají být dnešní bouřky velmi silné
Akt. 20.5.2022 11.52Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině