5.5.2023 14.46, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Olomoucký kraj měl loni nejvyšší podíl pitné vody z podzemních zdrojů
Z podzemních zdrojů loni pocházelo bezmála 92 procent pitné vody vyrobené v Olomouckém kraji, kterému z tohoto pohledu patřilo ve srovnání s ostatními kraji prvenství. Podíl podzemních zdrojů v celém Česku je zhruba 50 procent, v krajích se výrazně liší.
Například v Praze v roce 2022 činil pouze 16,5 procenta, v Moravskoslezském kraji 20 procent, v Plzeňském kraji obnášel zhruba 36 procent a v Jihomoravském 83 procent. ČTK dnes informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
Celková produkce pitné vody loni v Olomouckém kraji činila 28,5 milionu metrů krychlových, přičemž na podzemní zdroje připadlo 26,1 milionu metrů krychlových vody. Pitnou vodu z podzemních zdrojů využívá například společnost Moravská vodárenská pro zásobování stotisícové Olomouce. Podzemní zdroje jsou ve srovnání s povrchovými vodami odolnější vůči deficitu dešťových srážek a Olomouc od konce 80. let ani při dlouhotrvajícím suchu neměla problémy se zásobováním pitnou vodou.
Pitná voda z vydatných pramenů u Litovle a Senice na Hané na Olomoucku navíc díky vysoké kvalitě nemusí být upravována. Do Olomouce proudí také voda z pramenišť Pňovice, Březové, Štěpánov, Moravská Hůzová, Chomoutov a Černovír, kterou už je ale nutné upravovat. V případě podzemní vody je ale její úprava méně náročná než zpracování povrchové vody do pitné podoby.
Na vodovody bylo loni v Olomouckém kraji napojeno 95,5 procenta z 594.339 obyvatel Olomouckého kraje, což odpovídalo republikovému průměru. Vodovody v Olomouckém kraji měřily celkem 4821 kilometrů. Na kanalizaci bylo v roce 2022 napojeno 87 procent obyvatel kraje trvale bydlících v domech.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
5.5.2023 14.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy