21. 9. 2020

2.6.2020 9.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Olomouc dokončuje přípravu další etapy protipovodňových opatření

Přípravu další etapy stavby protipovodňových opatření na řece Moravě dokončuje olomoucká radnice. Projekt se tentokrát týká jižního okraje Olomouce, kde naváže na úpravy kolem řeky Moravy dokončené v roce 2013. ČTK to sdělil primátor Mirek Žbánek (ANO).

“Půjde do značné míry o přírodě blízká opatření, v jejichž rámci bude oživena a zhodnocena krajina okolo řeky Moravy na jihu města a vzniknou i nová rekreační místa pro Olomoučany,” uvedl Žbánek.

Připravovaná etapa protipovodňové ochrany bude na jihu města s předchozí částí úprav propojena novým bočním říčním korytem, které se z hlavního toku odpojí nad Kojeneckým ústavem a zpět do řeky se vrátí až pod železničním mostem.

Plánuje se také revitalizace Mrtvého ramene a založení nové tůně. “Půjde o typickou revitalizaci říčního systému, tedy o funkční napojení dnes izolovaného meandru na hlavní tok řeky a odtěžení sedimentů z jeho dna,” podotkl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Upravena bude pravá část břehu řeky Moravy, která bude snížena, aby těmito místy mohla být bezpečně převedena povodeň. Vzniknou tam dva nové menší říční meandry a dva ostrovy.

“Rekonstrukce hráze na pravém břehu řeky Moravy za areálem čistírny odpadních vod a vybudování levobřežního valu, který naváže na I2 A etapu a bude ukončen u železniční trati, ochrání tisíce obyvatel, kteří bydlí na jihu Olomouce,” řekl primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Projekt bude obsahovat vybudování dvou vodních ploch o celkové rozloze téměř deseti hektarů, Stavba protipovodňových opatření na jihu města se dotkne 122 hektarů pozemků chráněných jako zemědělský půdní fond, z toho na 50 hektarech území projekt navrhuje revitalizaci říční nivy zatravněním a novými výsadbami dřevin.

Rozsáhlá protipovodňová opatření po dokončení ochrání Olomouc před více než třísetletou povodní. Celková investice byla už dříve odhadována na 1,75 miliardy korun. Zhruba v polovině je nyní stavba protipovodňových opatření u centra Olomouce.

Zdroj: ČTK, vizualizace: PMO

2.6.2020 9.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4