21. 9. 2020

16.6.2020 14.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Olomouc chce příští rok budovat novou zahrádkářskou osadu

Novou zahrádkářskou osadu plánuje příští rok začít budovat olomoucká radnice. Připravené území na okraji města magistrát nabídne zahrádkářům z dlouholeté kolonie na Nových Sadech, která musí ustoupit chystané stavbě protipovodňových opatření a rozšíření koryta nedaleké řeky Moravy.

Většina zahrádkářů ze staré kolonie se hodlá přestěhovat do nové osady. ČTK to dnes sdělil primátor Mirek Žbánek (ANO). Letitá zahrádkářská kolonie Morava je na pozemcích mezi čistírnou odpadních vod a řekou Morava. Zahrádky tam začaly vznikat počátkem 80. let minulého století, přičemž území je v záplavové zóně. Tři čtvrtiny zahrádkářských chatek jsou podle Žbánka vybudovány bez stavebního povolení a kvůli zátopovému území je nelze dodatečně povolit. Primátor upozornil na to, že zahrádkářská kolonie byla vždy v rozporu s územními plány města. Vlastníkem pozemků v této zahrádkářské kolonii je město.

Radnice podle primátora umožní zahrádkářům, aby v kolonii zůstali až do započetí stavby protipovodňových opatření v září 2021. Mezitím město chystá novou zahrádkářskou osadu v nedaleké lokalitě Andělská. S výstavbou nové kolonie se počítá příští rok tak, aby se mohli zahrádkáři od Moravy během léta přesunout na Andělskou.

“V rušené zahrádkářské kolonii u Moravy je jednaosmdesát zahrad a s jejími uživateli se město již dohodlo, je to stoprocentně kladný výsledek,” uvedl Žbánek. Dohoda se podle něj týká dalšího využití stávajících zahrádek i převzetí všech zde ponechaných staveb, jako jsou chatky, boudy a studny. Stavby na své náklady odstraní Povodí Moravy. “Zahrádkářům od Moravy jsme nabídli pokračování v činnosti v nové lokalitě Andělská, zájem projevilo dvaašedesát uživatelů, tedy výrazná většina,” podotkl primátor.

Postup města ocenil předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík, který kvůli plánovému rušení zahrádkářské kolonie přijel do Olomouce. “K rušení zahrádkářských kolonií dochází i v Německu, avšak tam vždy za náhradu, kterou je vytvoření kolonie nové. Taková praxe u nás bohužel není a Olomouc je v tomto světlou výjimkou,” uvedl.

ČTK, ilustrační foto (zahrádka) Naše voda – Nina Havlová

 

16.6.2020 14.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4