30. 5. 2020

Olomouc chce pomocí dotace vrátit Povodí Moravy poplatek za zábor

Bezmála patnáctimilionovou dotaci chce poskytnout olomoucká radnice státnímu podniku Povodí Moravy. Město chce tímto způsobem vyřešit problém se stejně vysokým poplatkem, který mu Povodí Moravy muselo zaplatit za užívání veřejného prostranství při stavbě protipovodňových opatření nedaleko centra Olomouce.

Návrh smlouvy o poskytnutí dotace v závěru dubna projedná městské zastupitelstvo. ČTK informaci získala z důvodové zprávy pro zastupitele.

Místní poplatek 14,525 milionu korun za užívání veřejného prostranství, který souvisí s loni zahájenou stavbou protipovodňových opatření, zaplatilo Povodí Moravy městu letos na začátku dubna. Povodí Moravy veřejné prostranství využívá ke stavbě či skladování stavebního materiálu a odpadu. Poplatek se vztahoval na období od 3. dubna do 19. září loňského roku. Tehdy ještě neplatila novela vyhlášky, která pro Povodí Moravy od loňského podzimu stanovila výjimku z placení za užívání veřejného prostranství.

Radní návrh na dotaci pro Povodí Moravy, která bude ve stejné výši jako zaplacený poplatek, zdůvodnili tím, že stavba protipovodňových opatření u centra města je veřejně prospěšnou, nikoli komerční stavbou. Radní v materiálu pro zastupitele upozornili, že město mělo být původně spoluinvestorem stavby, takže povinnost platit místní poplatek by od počátku akce zcela odpadla.

Kdyby změna vyhlášky nebyla loni v září schválena, tak by se náklady na stavbu protipovodňové ochrany kvůli poplatku za užívání veřejného prostranství zvýšily o více než o sto milionů korun. To by mohlo ohrozit dlouho připravovaný projekt zhruba za 750 milionů korun.

Stavba protipovodňových opatření u centra Olomouce byla zahájena loni na jaře a má trvat čtyři roky. Stát bude zhruba 750 milionů korun. Součástí projektu je vybudování dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavba hrází a protipovodňových zdí nebo rozšíření koryta řeky Moravy i nábřeží.

Protipovodňová opatření po dokončení ochrání Olomouc před více než třísetletou povodní, zatímco nyní pojme koryto Moravy padesátiletý příval vody. Celková investice je odhadována na 1,75 miliardy korun. V roce 2013 byla dokončena stavba protipovodňových opatření, díky nimž jsou před záplavami z Moravy lépe chráněni obyvatelé čtvrtí Nové Sady a Nový Svět. Nyní byla zahájena příprava protipovodňových opatření v severní části Olomouce i na opačné straně.

Zdroj: ČTK, ilustrace: vizualizace: PMO

18.4.2019 0.39, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31