31. 5. 2020

Okolí řeky Moravy a přítoků v Uherském Hradišti je po zimě bez odpadků

Pracovníci uherskohradišťského provozu Povodí Moravy dokončili ve městě a okolí jarní úklid nejviditelnějších černých skládek podél Moravy a jejích přítoků. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Veronika Slámová.

Po zimě přitom pracovníci podle Slámové zlikvidovali desítky tun naplavenin, nejčastěji dřeva. Specializované firmě pak předali k recyklaci také několik desítek pytlů PET lahví. „Na pozemcích Povodí Moravy se vyskytuje odpad pouze sporadicky. Většinou na místech, kde mají svá stanoviště rybáři. Paradoxně nejvíce černých skládek vzniká za zahrádkami obyvatel, kteří si svoje okolí takto sami znečišťují. Poměrně dost odpadu jsme však objevili i mimo naše pozemky. O jejich likvidaci se však musí postarat vlastníci těchto parcel,“ upozornil ředitel závodu Střední Morava (Povodí Moravy, s.p.) Pavel Cenek. Nejvíc nelegálního odpadu leží podle něj nedaleko slepého (Mařackého) ramene Moravy. Zde však kontrola potvrdila, že nejde o pozemky státního podniku.

O úklid kolem toků v Uherském Hradišti se postarali pracovníci Povodí , kteří měli tuto činnost na starost i přes jejich jinou pracovní náplň, tedy spravovat a udržovat hráze. „Většinou nám nezbývá nic jiného, než se pustit do uklízení ručně.Často navíc narážíme na nedostatek pracovní síly a peněz,“poznamenal vedoucí provozu Uherské Hradiště Martin Zábrana. Ve městě se totiž, na rozdíl od jiných ve Zlínském kraji, dosud nepřihlásili žádní dobrovolníci s nabídkou pomoci.

„Například v Napajedlech nebo Luhačovicích pravidelně spolupracujeme s místními skautskými a dalšími „zelenými“ organizacemi. Přestože nemůžeme těmto dobrovolníkům nabídnout finanční ohodnocení, snažíme se jim vyjít vstříc alespoň zajištěním ochranných pomůcek, pytlů, odvozu odpadu, občerstvení či drobných upomínkových předmětů. Těmto lidem patří náš velký dík,“ uzavřel Zábrana.

Naše voda

16.5.2012 13.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31