14. 8. 2020

Ohlédnutí za Světovým dnem vody ve Velkém Meziříčí

Exkurzemi na opravenou čistírnu odpadních vod ve Velkém Meziříčí nebo na nedávno zrekonstruovanou úpravnu vod (ÚV) Mostiště oslavili vodohospodáři letošní Světový den vody ve Velkém Meziříčí. Připomíná to mluvčí VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Iva Šebková.

Oslavy Světového dne vody uspořádali členové Rady Povodí Svratky – tedy VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., Povodí Moravy, s.p., a Vírský oblastní vodovod, sdružení měst, obcí a svazků obcí. Záštitu nad akcí spojenou s odborným programem převzal ministr zemědělství Marian Jurečka a také starosta Města Velké Meziříčí Radovan Necid, který ve svém úvodním projevu poděkoval organizátorům, že vybrali jejich město už podruhé k organizaci Světového dne vody. „Ve Velkém Meziříčí žije dnes necelých dvanáct tisíc obyvatel a je správním obvodem pro 57 obcí. Město je „dobrou adresou“,  k jeho rozvoji pomáhá i to, že se hodně věnujeme vodami. Jak pitnými, tak i odpadními. Ti z vás, kteří navštívili naši čistírnu a úpravnu vody v Mostištích, musí uznat, že jsme ve vodárenství v ČR na špici. A to říkám s pýchou jako starosta města, ale také místopředseda Svazku Žďár nad Sázavou. Neusínáme ale na vavřínech a plánujeme a chystáme spoustu dalších zásadních oprav a vylepšeních v souladu s legislativou,“ uvedl Necid.

Po dopoledním programu zaměřeném na návštěvy a poznání zajímavých vodárenských objektů, ale také zámku ve Velkém Meziříčí s proslulým Sarajevským salonkem, následoval odpolední odborný seminář věnovaný tématu letošního Světového dne vody, tedy odpadní vodě. Čištění odpadních vod je proces zlepšování odpadních vod, který intenzivně probíhá na čistírnách odpadních vod. Zde je voda vyčištěna tak, aby ji bylo možno znovu vypouštět do vodotečí. Odpadní voda je do čistíren odpadních vod přiváděna kanalizační sítí, na niž jsou připojeny za pomoci kanalizačních přípojek uživatelé.

Jak se tento proces daří realizovat v Kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji či konkrétně na území Města Brna a v jeho okolí přiblížili ve svých prezentacích generální ředitel VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI Lubomír Gloc a generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek. Následovalo vyhodnocení situace z pohledu Antonína Tůmy, pověřeného vedením státního podniku Povodí Moravy. Jak se na čištění odpadních vod podílí sdružení měst a obcí Vírský oblastní vodovod, přiblížil výkonný ředitel Vírského oblastního vodovodu Jindřich Dušek. Pak už následovalo slavnostní vyhlášení soutěže Adaptační opatření roku, kterou organizuje Nadace Partnerství společně s VODÁRENSKOU AKCIOVOU SPOLEČNOSTÍ, a.s.  Cílem této je podpořit rozvoj adaptačních opatření v České republice a oslavovat vodu jako základ života. Soutěže se mohou účastnit obce, sdružení obcí, mikroregiony, města, ale také neziskové organizace, firmy i jednotlivci.

K oslavám, ať už jakýmkoliv, většinou patří také dárky. Účastníci Světového dne vody ve Velkém Meziříčí měli již tradičně možnost přispět v soutěži o ceny na dobrou věc – finanční dar pro Klubu Naděje – sdružení onkologických pacientů ve Velkém Meziříčí. V této dobročinné akci se podařilo vybrat přes 20 tisíc korun. Ty hned na místě převzali zástupci Klubu Naděje. Dárkem pro všechny účastníky pak bylo také pěvecké vystoupení sólistů z Městského divadla Brno Jany Musilové a Lukáše Vlčka.

Naše voda, dokumentární foto (ÚV Mostiště) Vodárenská akciová společnost

4.4.2017 12.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6