20. 7. 2019

Odvrátit stavbu přehrady v Nových Heřminovech není reálné

Komplikace v podobě průtahů při výkupu pozemků pro stavby přehrady stavbu sice zpožďují, ale nemohou jí odvrátit. Vyznělo to z reportáže, kterou vysílala zpravodajská televize ČT24.

Obchodní ředitel státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček nevylučuje, že vše může dojít až k vyvlastňovacímu řízení. „V případě, že se nedohodneme v letošním roce, tak jednání budou pokračovat dál. Pokud by někdo nechtěl, tak připadá v úvahu i institut vyvlastnění,“ sdělil Vlček. Právě Povodí Odry má přitom výstavbu přehrady realizovat. Starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný již dříve uvedl, že obec se stavbou nesouhlasí a využije všech zákonných prostředků, aby jí zabránila. Nyní dodal, že obec je vázána osm let starým referendem. „Ignorují ho, pro nás je ale závazné,“ upřesnil Drobný.

Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních v roce 1997. Vláda nakonec schválila takzvanou menší variantu přehrady. Při ní by podle zástupců Povodí Odry bylo v obci zatopeno 12 obytných domů. Stavba přehrady včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložek komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun.

Starosta Drobný v prohlášení uvedl, že obec nemá stavbu ve svém platném územním plánu a že podle jejího názoru jsou další kroky, které Povodí Odry dělá, pokračováním nátlakových akcí na obec a obyvatele. „Pokud si (Nové Heřminovy) myslí, že se jim podaří stavbu zastavit nebo přehradu zrušit, tak to v této chvíli (říjen 2015) považuju za naprosto nereálné, poněvadž stát už do toho investoval strašné peníze, my jsme vykoupili pozemky za nějakých 450 milionů korun, plus další peníze na přípravu této akce, takže tady už není cesty zpět,“ zdůrazňuje ale generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Obec podle něj musí dát svůj územní plán do souladu s vyšším územním plánem do roku 2020. „V zásadách územního rozvoje kraje ta akce, malá varianta, je začleněna. My jsme schopni dosáhnout na územní řízení a jsme schopni tu přehradu začít realizovat. V podstatě i bez souhlasu obce,“ řekl Pagáč.

Zdroj:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24, ilustrační foto (vizualizace přehrady) Naše voda – Nina Havlová

 

8.8.2016 10.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4