8. 4. 2020

Odsíření kotlů Elektrárny Třebovice od Veolie získalo prestižní ocenění

Odsíření dvou kotlů v Elektrárně Třebovice zvítězilo ve třináctém ročníku soutěže o Projekt roku Teplárenského sdružení České republiky v kategorii Snižování emisí znečišťujících látek. Informoval o tom výkonný ředitel komunikace Veolia ČR pro oblast Moravy Antonín Balnar.

Realizace projektu přinese roční snížení emisí SO2 minimálně o 374 tun a emisí tuhých znečišťujících látek minimálně o 3 tuny za rok a přispěje tak ke zlepšení životního prostředí na Ostravsku. Ve čtyřech kategoriích měla Veolia Energie ČR čtyři nominace.

Celkem bylo v roce 2014 Teplárenským sdružením ČR (TSČR) zaznamenáno třicet sedm projektů v soustavách zásobování teplem. Z nich se do užšího výběru na Projekt roku dostalo dvanáct. Veolia Energie ČR, která má sídlo v Ostravě, měla mezi nominovanými hned čtyři své projekty. „V loňském roce naše společnost investovala v rámci celé České republiky více než 1,6 mld. Kč,“ shrnul Josef Novák, výrobní ředitel Veolie Energie ČR. „Jsme rádi, že jejich ekologický a ekonomický přínos pociťuje nejen široká veřejnost, ale vysoce ho hodnotí i odborníci z Teplárenského sdružení ČR,“ dodal.

Odbornou porotu zaujaly především projekty, které měly za cíl ekologizaci provozu v regionech se špatným ovzduším nebo přinášejí komplexní řešení vytápění. Mezi ně určitě patří odsíření celkem šesti kotlů v Moravskoslezském kraji. V Elektrárně Třebovice by se takto měly snížit emise síry minimálně o 374 tun a v Teplárně Karviná o 546 tun. V obou případech byla využita polosuchá vápenná technologie. Projekty byly spolufinancovány z prostředků z Operačního programu Fond soudržnosti a Operačního programu Životní prostředí.

„V posledním dvacetiletí se v našem regionu daří postupně zlepšovat ovzduší. Řada společností přistoupila aktivně k ekologizaci svých provozů nikoliv z pouhé nutnosti, ale také z přirozeného pocitu společenské zodpovědnosti,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. “Mezi prospěšné počiny můžeme určitě počítat i odsíření kotlů v Elektrárně Třebovice a Teplárně Karviná společnosti Veolia Energie ČR,“ připomněl.

V rámci projektu byla za stávajícími elektroodlučovači instalována polosuchá vápenná odsiřovací technologie. Výstavba byla zahájená v květnu 2013 a odsiřovací jednotka byla úspěšně uvedena do provozu v listopadu 2014 při splnění nejpřísnějších emisních limitů platných v  Evropské unii. Výše investice přesáhla 240 milionů Kč.

Do užšího výběru na Projekt roku TSČR byla za Veolii Energii ČR vedle odsíření v Třebovicích a v Karviné dále zařazena výměna stávajícího parovodního potrubí za nové předizolované horkovody v Olomouci a změna koncepce dodávky tepla a teplé užitkové vody ve Vlašimi. V Olomouci by mělo dojít ke snížení emisí CO minimálně o 6,1 tun, SO2 o 29,5 tun, CO2 o 4000 tun, NOx o 18,7 tun a emisí tuhých znečišťujících látek minimálně o 0,6 tun. Ve Vlašimi byly nově vybudovány jedna plynová kotelna a jedna biokotelna.

Naše voda, foto Veolia Energie

22.4.2015 16.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3