17. 10. 2018

Co odhaluje Labe

Jindy zelená oblast podél Labe nyní na některých místech v Německu vypadá jako měsíční krajina. Po dlouhém suchu je mnohde místo vody vidět kamení a štěrk, ale také nečistoty nebo stopy minulosti všeho druhu. Agentura DPA přinesla některé příklady:

– Munice: Lidé na procházce a rybáři narážejí na náboje, miny a dokonce granáty. V některé dny proto museli do terénu vyrážet policejní pyrotechnici. V některých případech bylo třeba munici odstřelit na místě. To, že byla více než 70 let vystavena vlivům životního prostředí, ji činí ještě nebezpečnějšími.

– Odpad: Na mnoha místech se nyní objevují prázdné lahve, vraky jízdních kol a další smetí. Lidé hlásili i nálezy odpadkových košů a plotového pletiva, uvedla mluvčí radnice v Magdeburku. Zatím přitom není jasné, kdo je za odstranění takových nečistot odpovědný.

– Škodliviny: Ochránci životního prostředí chtějí nynější situace využít k většímu úklidu. “Dotyčné zemské vlády by nyní měly odstranit usazeniny a zanesené podloží odbagrovat,” říká šéf ekologické organizace BUND v Sasku-Anhaltsku Oliver Wendenkampf. Poukazuje přitom na škodlivé látky a těžké kovy, které se časem usadily na dně Labe. Pocházejí například z chemického průmyslu.

– Takzvané hladové kameny: Vyryté letopočty 1842, 1963 a 2003 na některých balvanech v Labi v Sasku ukazují, jak vzácné jsou tak nízké stavy vodočtů, jako je ten nynější. Takzvané hladové kameny pokládali lidé už před staletími při nízkých stavech vody do řečiště a opatřovali je letopočty. Název hladové kameny dostaly proto, že jejich viditelnost slibovala malou úrodu nebo nesplavnost řeky – a tudíž i hlad.

– Rajčata: Na skále, na které v Magdeburku stojí i zdejší katedrála, vyrostla rajčata. Mezi kameny a štěrkem kvete řada rostlin, některé už dokonce mají zelené plody. Vědci mají pro fenomén jednoduché vysvětlení. Semena podle nich mohou pocházet z čističek.

– Cennosti: Lidé by teď na břehu Labe a ve vyschlém řečišti mohli nacházet malé poklady jako mince. Drážďanské policii ale dosud nikdo nález cenností z Labe nehlásil.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, FieldMarine

17.8.2015 0.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >