26. 8. 2019

Odborníci: Nouze o vodu může přijít rychle

Řeka Haná ve Vyškově je na třiadvaceti procentech svých obvyklých květnových průtoků. Informuje o tom Vyškovský deník s tím, že naopak podzemní zdroje vody jsou zatím stabilizované.

Letos, jak hlásí hydrologové, je vody ještě méně než loni touto dobou. Další horké suché léto tak může způsobit vážnější problémy opět i na Vyškovsku. „Přes zimu nedošlo k nadlepšení pomocí rozpuštěného sněhu. A jestliže přijde horké léto jako v loňském roce, může se situace začít rychle zhoršovat,“ upozornil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Problém se podle něj v takovém případě může objevit v druhé polovině léta. Pokud k tomu dojde, vodaři budou muset začít regulovat dodávku vody. Což jako první pocítí v obcích, které dotují malé vodovody se zdroji vázanými přímo na bezprostřední srážky. „Například v Krásensku, Mouřínově nebo Nových Sadech. Na druhou stranu na skupinovém vodovodu, který je vázaný na hlavní zdroj v Opatovické přehradě, bychom k regulacím nepřistupovali hned na začátku suchého období, ale až by byla situace dlouhodobější,“ přiblížil Kramář.

Stejně jako vyškovská společnost nebude zatím k regulacím přistupovat ani Povodí Moravy. To se na nedostatek vody může připravit vytvořením zásob v nádržích. Ve většině případů je má naplněné z víc než devadesáti procent. Na rozdíl od Opatovické přehrady, která je aktuálně naplněná ze sedmdesáti procent.„Hladina je dlouhodobě snížená na základě schválené mimořádné manipulace. Vodárenský odběr ale není ohrožený,“ ujistil mluvčí podniku Petr Chmelař.

Zdroj: Vyškovský deník, ilustrační foto archiv Naše voda (Opatovice)

13.5.2016 6.40, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1